DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach inwestorzy niechętni na duże zakupy
Na europejskich giełdach główne wskaźniki przeważnie minimalnie zyskują, a inwestorzy nie są skłonni do podejmowania dużych transakcji w reakcji m.in. na słabe wyniki niektórych spółek z regionu. Na rynku walutowym USD jest słabszy do euro i JPY. Bitcoin kosztuje ok. 119.500 USD. Notowania złota idą w górę - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx 600 Europe zwyżkuje o 0,04 proc.
FTSE 100 zyskuje 0,06 proc.
CAC 40 jest niżej o 0,01 proc.
DAX idzie w górę o 0,01 proc.
Największymi "maruderami" są w poniedziałek spółki motoryzacyjne i opieka zdrowotna.
Stellantis spada o 3,8 proc. po zanotowaniu w I połowie roku straty.
Strata netto spółki w ciągu 6 pierwszych miesięcy 2025 r. wyniosła aż 2,3 mld euro wobec prognoz zysku na poziomie 25,1 mln euro. Powodem strat były m.in. wydatki na restrukturyzację, spadek sprzedaży i negatywny wpływ amerykańskich taryf celnych.
Od początku 2025 r. kurs akcji Stellantis spadł o 39 proc.
Roche traci 1,6 proc. po tym, jak zaawansowane badania kliniczne astegolimabu - leku do leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) - dały mieszane rezultaty.
Belimo zyskuje 9,9 proc. do rekordowego poziomu. Szwajcarski producent urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych podał dane o sprzedaży w I połowie roku, które przekroczyły szacunki.
Kluczowa dla rynków finansowych będzie czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych.
Poza tym rynek będzie śledził doniesienia dotyczące globalnej polityki handlowej USA i ich partnerów.
UE przygotowuje plan odwetowy w obliczu możliwego zaostrzenia stanowiska handlowego USA.
Unijni urzędnicy mają się spotkać w tym tygodniu, aby opracować plan działań w odpowiedzi na możliwy scenariusz braku porozumienia handlowego z USA i prezydentem Donaldem Trumpem, którego pozycja negocjacyjna w sprawie ceł dla UE może być mocniejsza przed terminem 1 sierpnia.
"Starania UE ws. przygotowania dodatkowych środków odwetowych w przypadku braku porozumienia w handlu z USA mogą dzisiaj ciążyć na rynkach" - ocenia Joachim Klement, strateg Panmure Liberum.
Klement preferuje jednak akcje europejskich spółek nad amerykańskimi z powodu poprawiających się perspektyw regionalnych zysków i zagrożenie stagflacją w USA - w reakcji na taryfy celne.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 148,19 za 1 USD, w górę o 0,4 proc.
Euro jest po 1,1641 USD, wyżej o 0,1 proc.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,39 proc., niżej o 3 pb.
Bitcoin kosztuje 119.485 06D za token, w górę o 1,1 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.366 20D za uncję, wyżej o 0,5 proc.
Ropa WTI na NYMEX jest po 67,34 USD za baryłkę - bez zmian, a Brent na ICE zniżkuje o 0,16 proc. do 69,17 USD. (PAP Biznes)
aj/ gor/