DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach ostrożne zachowania inwestorów

Na europejskich giełdach główne indeksy zmieniają się w wąskim przedziale. Inwestorzy wolą zachować ostrożność przed czwartkową decyzją Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Na rynku walutowym USD jest silniejszy do innych walut. Ropa naftowa tanieje - informują maklerzy.


Wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,09 proc. Najmocniej zyskują akcje spółek technologicznych, a w tyle pozostają walory firm turystycznych i rekreacyjnych.

FTSE 100 traci 0,02 proc.

CAC 40 jest niżej o 0,17 proc.

DAX idzie w górę o 0,39 proc.

BASF spada o 1,4 proc. po tym, jak analitycy UBS obniżyli rekomendacje dla akcji tej niemieckiej firmy chemicznej do "neutralnie" z "kupuj", oceniając, że najbliższe 12 miesięcy może być dla spółki trudne ze względu na spowalniający wzrost gospodarczy.

Entain traci 13 proc. po raporcie, że kanclerz W.Brytanii Rachel Reeves może rozważać nałożenie podatków na sektor hazardowy w wysokości do 3 mld funtów.

W centrum uwagi pozostaje w tym tygodniu czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych, a to powoduje, że inwestorzy wolą zachować ostrożność.

Rynki są "dość blisko" pełnej wyceny obniżki stóp procentowych przez EBC o 25 pb. na tym spotkaniu i na najbliższych 3 posiedzeniach.

Inwestorzy oceniają tymczasem kondycję gospodarek w Europie i choć dotychczasowe dane makro wskazują na łagodne ochłodzenie w strefie euro, a nie na gwałtowny spadek, to na rynkach narastają obawy o francuskie finanse i słabą gospodarkę Niemiec.

"Jest duże prawdopodobieństwo, że osłabienie sezonowe, które często na rynkach występuje we wrześniu, a którego w tym roku udało się w Europie uniknąć, zostało opóźnione, a październik może okazać się okresem większej zmienności na rynkach" - uważa Daniel Murray, dyrektor generalny EFG Asset Management.

"Dopóki nie uzyskamy większej jasności co do stanu cyklu makroekonomicznego i jego wpływu na perspektywy zysków spółek, europejskie indeksy mogą się wahać w wąskim przedziale" - dodaje.

Gracze próbują też ocenić pełny wpływ niedawno ogłoszonej fali bodźców dla gospodarki Chin.

W weekend władze w Pekinie zasugerowały większe zadłużenie rządu na rzecz wsparcia gospodarki, ale nie podano konkretnej kwoty.

Inwestorzy i analitycy spodziewali się, że Chiny przeznaczą 2 biliony juanów (283 mld USD) na dodatkowe bodźce fiskalne, aby Pekin mógł wyraźnie wzmocnić drugą co do wielkości gospodarkę na świecie i zwiększyć zaufanie rynkowych graczy.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 149,31 za 1 USD, w dół o 0,1 proc.

Euro jest po 1,0926 USD, słabiej o 0,1 proc.

Bitcoin kosztuje 62.910,00 USD za token, wyżej o 0,3 proc.

Złoto w dostawach spot kosztuje 2.648,98 USD za uncję, w dół o 0,3 proc.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 1,75 proc. do 74,24 USD za baryłkę, a Brent na ICE zniżkuje o 1,66 proc. do 77,73 USD. (PAP Biznes)

aj/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5554 0,13%
1 EUR 4,2522 -0,30%
1 GBP 5,1451 -0,30%
100 JPY 2,6024 -1,51%
1 USD 4,0900 0,65%