DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach słabe nastroje
Na europejskich giełdach we wtorek dominują słabe nastroje po zapowiedzi amerykańskiego prezydenta-elekta ws. ceł. Na rynku walutowym USD jest mocniejszy do euro. Bitcoin kosztuje mniej niż 93.000 USD. Traci złoto - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 spada o 0,66 proc. Najmocniej tanieją akcje spółek-eksporterów. Najlepiej radzi sobie sektor IT.
FTSE 100 zniżkuje o 0,51 proc.
CAC 40 jest niżej o 0,76 proc.
DAX idzie w dół o 0,61 proc.
Trigano idzie w górę o 4,4 proc. Bieżący zysk operacyjny spółki za rok fiskalny okazał się wyższy od rynkowego konsensusu.
ArcelorMittal spada o 5,4 proc. Firma odkłada decyzje ws. dekarbonizacji.
Dustin traci 24 proc. po zanotowaniu w I kw. spadku sprzedaży o ok. 20 proc.
Na rynkach już wcześniej dominował słaby sentyment, a nastroje rynkowych graczy pogarsza jeszcze zapowiedź prezydenta-elekta Donalda Trumpa, że jego pierwszymi decyzjami gospodarczymi - po styczniowej inauguracji - będzie podniesienie ceł na produkty pochodzące z Chin, Kanady i Meksyku.
Trump w poście na Truth Social zapowiedział podwyżkę ceł o 10 proc., które zostaną doliczone do już istniejących i tych dodatkowych, o których będzie mógł decydować, na „wszystkie produkty przybywające z Chin do Stanów Zjednoczonych”.
Na Meksyk i Kanadę Trump chce wprowadzić 25 proc. cło - na "wszystkie produkty przywożone do Stanów Zjednoczonych przez ich absurdalnie Otwarte Granice".
Analitycy wskazują, że to nie ostatni raz kiedy inwestorzy słyszą o cłach z USA, a kolejne nakładanie taryf jest jak najbardziej możliwe.
"Zapowiedzi Trumpa pokazują, że taryfy będą preferowanym przez niego instrumentem realizacji polityki zagranicznej" - zwraca uwagę Rajeev De Melo, dyrektor ds. inwestycji w Gama Asset Management.
"Spodziewam się, że europejskie wskaźniki giełdowe będą pod presją, ponieważ czas zapowiedzi ceł (m.in. dla Chin) jest wcześniejszy niż się spodziewano na rynkach, a teraz Europa może być następna" - dodaje.
O 20.00 inwestorzy poznają protokół z ostatniego posiedzenia Fed - tzw. "minutes".
Prezes Fed z Minneapolis Neel Kashkari wskazał, że nadal jest zasadne rozważanie kolejnej obniżki stóp procentowych przez Fed na grudniowym posiedzeniu banku centralnego USA.
"To wciąż rozsądne rozważania" - powiedział Kashkari w Bloomberg TV odpowiadając na pytanie, czy bankierzy z Fed powinni obniżyć koszty pożyczek o 25 pb. na swoim ostatnim spotkaniu w 2024 r.
Bankierzy z Fed spotkają się na swoim posiedzeniu ostatni raz w tym roku w dniach 17-18 grudnia.
W ostatnich miesiącach Fed obniżył stopy procentowe o 3/4 pkt. proc., a w tym - o pół pkt. proc. - we wrześniu.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 153,82 za 1 USD, wyżej o 0,2 proc.
Euro jest po 1,0484 USD, w dół o 0,1 proc.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,29 proc., wyżej o 1 pb.
Bitcoin kosztuje 92.420,62 USD za token, niżej o 1,4 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.615,47 USD za uncję, niżej o 0,4 proc.
Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,36 proc. do 69,19 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,47 proc. do 73,35 USD. (PAP Biznes)
aj/ asa/