DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach wskaźniki idą w górę
Na europejskich giełdach indeksy idą w górę szczególnie dzięki akcjom spółek z branży półprzewodników. Na rynku walutowym USD zyskuje do innych walut. Bitcoin kosztuje ponad 95.000 USD. Traci złoto - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,61 proc.
FTSE 100 zwyżkuje o 0,25 proc.
CAC 40 jest wyżej o 0,66 proc.
DAX idzie w górę o 0,67 proc.
Najmocniej zyskują akcje spółek powiązanych z produkcją półprzewodników, na czele z ASML Holding, VAT Group i Aixtron SE.
ASML drożeje o 3,6 proc., ASMI idzie w górę o 3,0 proc., BE Semi zyskuje 5,4 proc., Vat Group jest na plusie o 2,6 proc., a Aixtron zyskuje 5,1 proc.
Inwestorzy oceniają informacje ws. rozważanych przez USA nowych sankcji, aby ograniczyć dostęp Chin do kluczowych półprzewodników.
Administracja prezydenta Joe Bidena rozważa wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w sprzedaży sprzętu półprzewodników i układów pamięci AI do Chin - wynika z informacji przekazywanych przez anonimowych urzędników zaznajomionych ze sprawą.
Ograniczenia te mogą być ogłoszone już w przyszłym tygodniu - podają źródła i dodają, że termin i zarys możliwych działań USA wobec Chin zmieniał się wielokrotnie i nic nie jest ostatecznie przesądzone, dopóki przepisy w tej sprawie nie zostaną oficjalnie opublikowane.
Analitycy wskazują jednak, że rozważane przez USA ograniczenia w sprzedaży sprzętu dla Chin są mniej "bolesne" niż oczekiwano.
"Ograniczenia USA w sprzedaży sprzętu do Chin są mniej restrykcyjne, niż to sugerowały wcześniejsze raporty, a to zapewnia tymczasową ulgę branży półprzewodników w Europie" - mówi Wolf von Rotberg, strateg rynku akcji w Bank J Safra Sarasin Ltd.
Gracze rynkowi śledzą też w czwartek rozwój sytuacji związany ze stopami procentowymi w Europie i zwracają szczególnie uwagę na dane o inflacji w krajach regionu, m.in. w Hiszpanii i Niemczech.
Tymczasem prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde zasugerowała, że Unia Europejska mogłaby być w lepszej sytuacji, gdyby rozmawiała z USA o potencjalnych taryfach w handlu, zamiast od razu wprowadzać środki zaradcze.
W wywiadzie dla "Financial Times" Lagarde wskazała, że ostatnim razem strategia UE polegała "nie na odwecie, ale na negocjacjach".
Lagarde podkreśliła, że rozmowa to "lepszy scenariusz niż czysta strategia odwetowa".
Niepokój inwestorów wywołuje Francja, gdzie 10-letnie koszty pożyczek po raz pierwszy w historii zrównały się w czwartek z kosztami pożyczek Grecji.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 151,80 za 1 USD, niżej o 0,5 proc.
Euro jest po 1,0532 USD, w dół o 0,3 proc.
Bitcoin kosztuje 95.363,68 USD za token, niżej o 1,1 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.629,98 USD za uncję, w dół o 0,2 proc.
Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,41 proc. do 68,44 USD za baryłkę, a Brent na ICE zniżkuje o 0,34 proc. do 72,58 USD. (PAP Biznes)
aj/ osz/