DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na rynkach akcji uwaga skierowana na politykę ceł USA

Na europejskich giełdach indeksy niewiele się zmieniają. Polityka handlowa prezydenta USA zwiększa niepewność co do jego programu globalonych taryf celnych. Do tego rosną napięcia handlowe UE z Chinami. Na rynku walutowym USD jest mocniejszy do euro i JPY. Bitcoin kosztuje ok. 109.200 USD. Notowania złota idą w dół - informują maklerzy.


Wskaźnik Stoxx 600 Europe zwyżkuje o 0,02 proc. Najmocniej zyskują akcje spółek ubezpieczeniowych i banków, a najbardziej traci branża energetyczna i podstawowych zasobów.

FTSE 100 spada o 0,26 proc.

CAC 40 jest niżej o 0,01 proc.

DAX idzie w górę o 0,34 proc.

Currys zniżkuje o 7,1 proc. po cięciu rekomendacji dla akcji spółki przez analityków RBC do "trzymaj".

Siemens i Royal Philips spadają po tym, jak Chiny odpowiedziały na ograniczenia nałożone przez Unię Europejską na producentów sprzętu medycznego.

Zgodnie z niedzielnym oświadczeniem chińskiego Ministerstwa Finansów władze w Pekinie wykluczyły firmy z siedzibą w UE z listy chińskich zamówień publicznych na niektóre urządzenia medyczne z Europy.

Tymczasem polityka handlowa prezydenta USA Donalda Trumpa nadal zwiększa niepewność co do jego programu globalonych taryf celnych.

Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział w piątek, że jego administracja zacznie tego dnia wysyłać do rządów innych państw pisma informujące je o wysokości taryf celnych, jakie USA nałożą na ich eksport.

Powiadomił też, że zamierza podpisać kilka porozumień handlowych, jednak nie ujawnił szczegółów.

9 lipca upływa 90-dniowe zawieszenie tych ceł. Wbrew swoim wcześniejszym wypowiedziom Trump wskazał w ub. tygodniu, że nie rozważa przedłużenia tego terminu.

Donald Trump wprowadził też nowe niepewności co do swojego programu handlowego, zobowiązując się do nałożenia 10-procentowego cła na każdy kraj sprzyjający członkom bloku BRICS.

"Każdy kraj, który opowie się po stronie antyamerykańskiej polityki BRICS, zostanie obciążony DODATKOWYM cłem w wysokości 10 proc. Nie będzie od tej zasady żadnych wyjątków" - napisał na platformie Truth Social.

"W takiej sytuacji rynki będą nieustannie poddawane wahaniom z powodu zmieniających się kaprysów Donalda Trumpa" - ocenia Joachim Klement, szef strategii, ekonomii i ESG w Panmure Liberum.

"Ostatecznie wszystkie strony mogą zgodzić się na umiarkowane cła, a rynki mogą wówczas podnieść się w II połowie roku, ale do tego czasu sytuacja na rynkach w lipcu może być niestabilna" - dodaje.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 145,02 za 1 USD, niżej o 0,4 proc.

Euro jest po 1,1766 USD, niżej o 0,1 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,32 proc., w dół o 2 pb.

Bitcoin kosztuje 109.167 USD za token, wyżej o 0,4 proc.

Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.313,53 USD za uncję, w dół o 0,7 proc.

Ropa WTI na NYMEX jest po 66,41 USD za baryłkę - niżej o 0,88 proc., a Brent na ICE zniżkuje o 0,25 proc. do 68,13 USD.(PAP Biznes)

aj/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5510 -0,26%
1 EUR 4,2515 -0,28%
1 GBP 4,9242 -0,06%
100 JPY 2,5015 -0,40%
1 USD 3,6108 -0,08%