GPW broni się przed korektą całkiem skutecznie - VIG/C-Quadrat TFI (opinia)

Po silnych wzrostach w ostatnich miesiącach zarządzający VIG/C-Quadrat TFI uważają, że zdrowa korekta na rynku akcji jest wskazana i jednocześnie - ich zdaniem - trudno uwierzyć w scenariusz radykalnego odwrotu od krajowego rynku akcji - głównie z uwagi na relatywnie atrakcyjne wyceny w ujęciu nominalnym.

prognoza.png

"Historia cykli giełdowych czy aktywności inwestorów strategicznych jednoznacznie wskazuje na fakt, że wchodzimy w dojrzałą fazę hossy. Mimo to, analizując wewnętrzne i zewnętrzne czynniki wpływające na wyceny spółek Polska nadal prezentuje się relatywnie atrakcyjnie na tle pozostałych rynków wschodzących czy rynków rozwiniętych. To sprawia, że nawet niewielki napływ kapitału stabilizuje sytuację na krajowym rynku akcji" – napisał w miesięcznym komentarzu Marek Kaźmierczak, starszy zarządzający funduszami VIG/C-Quadrat TFI.

Zarządzający wskazują, że liderami wzrostów na GPW w czerwcu były sektor energetyczny oraz paliwowy. Dodają, że są to strukturalnie nisko wycenione sektory stąd nie dziwi zainteresowanie inwestorów w tej fazie cyklu giełdowego.

W ocenie VIG/C-Quadrat TFI, na warszawskiej giełdzie jest relatywnie drogo w relacji do historii i nadal relatywnie atrakcyjnie w ujęciu nominalnym. Wskaźnik Cena/Wartość Księgowa dla WIG utrzymał się powyżej 1,5x – poziomu historycznie problematycznego dla kontynuacji trendów wzrostowych.

"Sygnały ostrzegawcze dla krajowego rynku były wzmocnione przez solidną podaż ze strony inwestorów strategicznych, co zazwyczaj było dobrym sygnałem dojrzałości hossy. Niemniej, krótkoterminowy sentyment do polskich akcji pozostawał nadal bardzo pozytywny. Wydaje się, że nadal pomagają nam niskie wyceny w ujęciu nominalnym (wskaźnik Cena/Zysk dla indeksu WIG znajduje się na poziomie ok. 10x). Wydaje się, że ogólny, dobry sentyment na globalnych rynkach akcji przeważył nad ryzykami lokalnymi" - napisano w komentarzu.

Zarządzający wskazują, że w tym roku czerwiec zaprzeczył staremu powiedzeniu rynkowemu „sell in May and go away” - i to zarówno na krajowym rynku akcji, jak i obligacji. Tym samym potwierdził dużą siłę obecnej dobrej koniunktury.

Inwestorzy na świecie zignorowali wydarzenia geopolityczne i na dobre powrócili do tematyki AI jako jednego z wiodących tematów inwestycyjnych. Zdaniem VIG/C-Quadrat TFI, biorąc pod uwagę rosnącą skalę potwierdzonych wdrożeń, to zainteresowanie nową falą technologii powinno jeszcze potrwać.

"Historia uczy, że niekoniecznie trzeba szukać i inwestować daleko, by uzyskiwać atrakcyjne stopy zwrotu. Zarówno w tym roku, jak i w ostatnich latach, akcje krajowego sektora bankowego odnotowały imponujące wyniki. Od początku roku - prawie +36 proc. (WIG - Banki), a w ujęciu pięcioletnim: +290 proc. Dla porównania, wynik indeksu Nasdaq za ten sam okres to +97 proc. W efekcie do najbardziej skutecznych strategii inwestycyjnych na rynku akcji należała odpowiednia ekspozycja na krajowe banki oraz sektor technologiczny w USA" - ocenia Michał Szymański, prezes VIG/C-Quadrat TFI.

Zarządzający zwracają uwagę, że w pierwszym półroczu to Europa i Azja cieszyły się przewagą dzięki łagodniejszej polityce monetarnej i impulsom fiskalnym. Mocne euro zaczyna jednak wywierać pewną presję na gospodarkę europejską (silnie nastawioną na eksport), a USA ewidentnie wybrały ścieżkę silnego wspierania wzrostu gospodarczego jako środka wyjścia z problemu zbyt dużego długu do PKB (co zaczyna zmieniać globalną dynamikę).

Eksperci VIG/C-Quadrat TFI oceniają, że w celu realizacji obietnic wyborczych, ograniczenia kosztów obsługi długu oraz zwiększenia wydatków na zbrojenia, administracja Trumpa będzie dążyć do silnego pobudzenia amerykańskiej gospodarki.

"Ten proces dolewania oliwy do ognia będzie odbywał się na wielu płaszczyznach, a mianowicie: dopięcie porozumień handlowych pomimo agresywnej retoryki, impuls fiskalny w postaci OBBBA (choć niewielki patrząc rok do roku), deregulacja czy wywieranie presji na niższe rentowności obligacji na długim końcu. Wyższy wzrost gospodarczy to cel, do którego Amerykanie będą dążyć za wszelką cenę, nawet kosztem wyższej inflacji czy niezależności banku centralnego" - napisano w komentarzu.

"Ponadto, administracja amerykańska bardzo mocno teraz trzyma kciuki by wzrost efektywności w gospodarce (głównie w wyniku AI), spowodował przyspieszenie wzrostu PKB oraz wywołał presję deflacyjną. To obniżyłoby stopy procentowe i koszty odsetkowe w kolejnych latach" - dodano.

Zdaniem zarządzających, bardzo ciekawą kwestią jest dalsze zwiększanie emisji bonów skarbowych przez Departament Skarbu USA.

"Donald Trump oraz Scott Bessent wyraźnie podkreślili, że będą dążyć do finansowania deficytu poprzez właśnie krótkoterminowe bony skarbowe, a nie długoterminowe obligacje kuponowe. Wpływ anulowania emisji obligacji kuponowych na rynek finansowy byłby mniej więcej podobny, jak wprowadzenie QE na szeroką skalę oraz sztuczne zaniżenie realnych rentowności. Warto też dodać, że tak duża podaż bonów skarbowych może być źródłem wzrostu dźwigni finansowej w systemie" - napisano w komentarzu.

Dodano, że te działania mają potencjał, by pobudzić gospodarkę i wzrosty na rynku akcji oraz stwarza bardzo ciekawą sytuację pod względem rotacji sektorowej, co rodzi pewne okazje inwestycyjne.

"Otoczenie rynkowe w lipcu faworyzuje amerykańskie akcje cykliczne w relacji do reszty świata. Przesunięcie w stronę wzrostu gospodarczego jako narzędzia rozwiązywania strukturalnych problemów fiskalnych USA sprzyja relatywnej sile Wall Street. Czynniki takie jak presja na niższe realne stopy procentowe, wzrost produktywności wspierany przez AI, możliwa deeskalacja wojny handlowej oraz rosnąca płynność systemowa wskazują na kontynuację korzystnych warunków dla rynku akcji amerykańskich pomimo słabego dolara" - napisał Alan Witczak, zarządzający funduszami VIG/C-Quadrat TFI. (PAP Biznes)

pr/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5535 0,18%
1 EUR 4,2464 0,15%
1 GBP 4,9265 0,07%
100 JPY 2,4739 0,25%
1 USD 3,6209 0,03%