TFI PZU w perspektywie do końca '25 jest pozytywnie nastawione do akcji (opinia)

TFI PZU w perspektywie do końca 2025 roku jest pozytywnie nastawione do akcji i lepiej niż kwartał wstecz ocenia perspektywy dla akcji USA i rynków wschodzących (EM). Dodano, że niezmiennie ryzykiem są możliwe skutki globalnej wojny handlowej i „czarne łabędzie” wynikające z sytuacji geopolitycznej.

wykres.jpg

W 2025 r. rynek zakłada poprawę zysków 60 największych spółek z indeksów WIG20 i mWIG40.

"W perspektywie do końca 2025 r. jesteśmy pozytywnie nastawieni do akcji i lepiej niż kwartał wstecz oceniamy perspektywy dla akcji USA i rynków wschodzących (EM)" - ocenili eksperci TFI PZU w raporcie dot. aktualizacji scenariuszy rynków finansowych w III kwartale 2025 roku.

"Rynki akcji w średnim terminie powinny być wspierane pozytywnymi dynamikami zysków spółek (EPS – earnings per share) – które dla wszystkich regionów świata są dwucyfrowe" - dodali.

Nastroje na rynkach finansowych nadal będą w dużej mierze determinowane przez decyzje Białego Domu i ich globalne skutki.

"Wydaje się jednak, że ogłoszenie przez D. Trumpa nowych ceł w pamiętnym +dniu wyzwolenia+, było jedynie mocnym wstępem do negocjacji i na froncie wojen handlowych widzieliśmy już najgorsze" - napisano.

"Sądzimy, że docelowo stawka taryf celnych ustabilizuje się na niższym niż przedstawiano w najczarniejszych scenariuszach poziomie. Wyciszenie konfliktu na Bliskim Wschodzie też powinno wspierać pozytywny sentyment do ryzykownych aktywów" - dodano.

Oceniono, że najważniejsze ryzyka dla akcji, także tych z GPW, to niezmiennie możliwe skutki globalnej wojny handlowej oraz „czarne łabędzie” wynikające z sytuacji geopolitycznej.

"Na progu trzeciego kwartału rynki akcji znajdują się w fazie zaawansowanej hossy, a wiele indeksów giełdowych – jak polski WIG, amerykański S&P 500 i niemiecki DAX – porusza się w okolicach historycznych szczytów" - napisano w raporcie.

"Pachnie euforią i chciwością inwestorów, ale w większości przypadków wzrosty są uzasadnione kondycją poszczególnych gospodarek albo pozytywnie zaskakującymi wynikami spółek" - dodano.

Eksperci TFI PZU wskazali, że krótkoterminowo nie wykluczają korekty. Jak podali, mocne wzrosty na giełdach w ostatnich miesiącach kuszą do realizacji zysków, a sezon wakacyjny przy braku pozytywnych „triggerów” może temu sprzyjać.

"W Polsce utrzymuje się umiarkowana koniunktura w gospodarce, a ożywienie ma postępować w kolejnych kwartałach tego roku – przynosząc wzrost w całym 2025 r. na poziomie około 3,6 proc. Filarem krajowej gospodarki jest i nadal ma być popyt wewnętrzny, z relatywnie szybko rosnącą konsumpcją (ponad 4 proc. rdr)" - napisano.

Według ekspertów, rozpędzać się będą inwestycje, głównie infrastrukturalne planowane przez samorządy oraz zarządców sieci drogowej i kolejowej. Paliwem dla nich będzie wykorzystanie środków z bieżącego budżetu UE i uruchomienie środków z KPO.

"Krajowa inflacja jest w odwrocie i w drugiej połowie roku powinna znajdować się w przedziale 2,5-3,0 proc. rdr. Utrzymanie inflacji w celu NBP powinno przełożyć się na dalsze łagodzenie polityki RPP, czyli obniżki stóp procentowych" - ocenili.

Główny indeks polskich akcji wzrósł w pierwszym półroczu o ponad 31 proc., co stanowi jego najlepszy wynik od 2007 r. Ustanowił również nowy rekord wszech czasów i zajął miejsce na podium wśród najlepszych rynków na świecie.

Obecna hossa na GPW, trwająca od jesieni 2022 r., jest jedną z najdłuższych w historii. W jej trakcie WIG zyskał prawie 130 proc. (PAP Biznes)

gaw/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5530 -0,36%
1 EUR 4,2575 0,07%
1 GBP 4,8772 -0,41%
100 JPY 2,4519 -0,63%
1 USD 3,6168 -0,32%