Niewielkie zmiany cen miedzi na LME, lecz są na drodze do największego tygodniowego spadku od IV

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie notują niewielkie zmiany. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME spada o 0,09 proc. do 9.692 USD za tonę. Metal zmierza w kierunku największego tygodniowego spadku od kwietnia, a inwestorzy oceniają zapowiedzi USA ws. wprowadzenia ceł na import miedzi.


Na Comex w Nowym Jorku miedź spada o 1,2 proc. do 5,5611 USD za funt. Kontrakty na Comex są na drodze do największego tygodniowego wzrostu od 2022 r., co sprawia, że premia w stosunku do analogicznych kontraktów terminowych w Londynie zbliża się do rekordowego poziomu.

Miedź na LME zmierza w kierunku największego tygodniowego spadku od kwietnia w wysokości 1,7 proc., a inwestorzy monitorują plan prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczący nałożenia 50-proc. ceł na import miedzi od 1 sierpnia.

Ten ruch stanowił kolejny zwrot w zawirowaniach na rynku miedzi, a globalni inwestorzy spieszą się z eksportem rekordowych wolumenów tego metalu do Stanów Zjednoczonych, aby zarobić przed wprowadzeniem ceł.

Wejście w życie ceł sygnalizuje koniec tego handlu, ale wprowadza nową niepewność. Inwestorzy obawiają się, że protekcjonistyczne środki Trumpa mogą spowolnić globalny wzrost gospodarczy i ograniczyć popyt na surowce energetyczne i przemysłowe.

Niektórzy analitycy wskazują, że Trump wycofa się z wprowadzenia ceł na miedzi, podobnie jak czynił to poprzednio. Według analityków BMI Research wycofanie się z ceł na miedź utwierdziłoby rynki w przekonaniu, że prezydent Donald Trump zawsze wycofuje się ze swoich gróźb dotyczących ceł, zgodnie z doktryną TACO (z ang. Trump Always Chickens Out - Trump zawsze tchórzy).

„Grożenie cłami jest oczywiście raczej narzędziem negocjacyjnym niż poważną propozycją” – podał BMI, dodając, że rynki czekałaby bolesna korekta, jeśli groźba zostałaby spełniona.

W ocenie BMI planowane cło na miedź podniosłoby ceny krajowe w USA i zaszkodziłoby konkurencyjności amerykańskich firm produkcyjnych, nie zmniejszając znacząco zależności kraju od importu.

Według analityków BMI cło mogłoby nawet zaszkodzić amerykańskiemu sektorowi rafineryjnemu, ponieważ rosnąca różnica między cenami miedzi w USA a cenami na świecie zachęciłaby eksporterów z innych krajów do przekierowania gotowych produktów miedzianych do USA.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zwyżkowała o 70 USD i do 9.700 USD za tonę. (PAP Biznes)

kek/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5535 0,18%
1 EUR 4,2464 0,15%
1 GBP 4,9265 0,07%
100 JPY 2,4739 0,25%
1 USD 3,6209 0,03%