Dodatkowe usługi mogą przynieść Poczcie Polskiej w '27 wyższe dochody niż te tradycyjne

Prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz

Dochody z tradycyjnych usług listowych będą maleć, natomiast poczta będzie coraz więcej zarabiać na usługach finansowych, kurierskich czy handlu - poinformował we wtorek prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Jak wskazał, od 2027 r. poczta może na nich zarabiać więcej niż na listach.

"Mamy cztery obszary priorytetowe na rok 2024: inwestycje w IT - w tym roku chcemy przeprowadzić postępowanie zakupowe, a w przyszłym roku wdrażać narzędzia informatyczne, w których jesteśmy dramatycznie opóźnieni. Chcemy wprowadzić, i już zaczęliśmy to robić - zmiany organizacyjne, chcemy skoncentrować się na poprawie usług, które świadczymy, a także przeprowadzić zmiany w obszarze zatrudnienia" - powiedział we wtorek prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej oraz poczty, komentując plan transformacji przedsiębiorstwa.

Jak poinformował Mikosz, zbiorowy zakładowy układ pracy został wypowiedziany i będzie obowiązywał do końca lutego. "Zaczęliśmy proces negocjacji nowego układu i zmiany organizacyjne przygotowujące do programu dobrowolnych odejść" - powiedział. Jak dodał, po zmianie organizacji nastąpi ocena stanowisk, po której poszczególnym pracownikom zostanie zaproponowany program dobrowolnych odejść zakładający 12-miesięczną odprawę.

Mikosz wskazał, że druga część planu transformacji będzie dopiero przedstawiona, ponieważ związane z nią decyzje wymagają więcej czasu. "Na pewno są to decyzje dotyczące rozwoju na rynku kurierskim - to jeden z obszarów, który jest +w DNA+ poczty. Mamy w nim jednak jedną z najsłabszych pozycji, mimo ogromnej dynamiki tego rynku" - zaznaczył.

Jak przekazał prezes Poczty Polskiej, przedsiębiorstwo stoi też przed decyzjami dotyczącymi usług finansowych. "Jednym z tematów strategicznych na najbliższe miesiące jest przyszłość Banku Pocztowego, który jest w naszej grupie kapitałowej. Bank jest zdrowy, ale za mały na skalę rynku, więc wymaga dokapitalizowania" - zauważył.

Według przekazanych przez Mikosza informacji, należące do poczty nieruchomości mają być wykorzystane do rozwoju usług na rynku kurierskim, "co oznacza setki milionów, a nawet miliardy złotych inwestycji w system infrastruktury - tzw. depotów, a także umaszynowienia sortowni".

Jak poinformował, miernikiem transformacji ma być zmiana struktury przychodów. "Wiemy, że nasz główny przychód (z tradycyjnych usług listowych - PAP) będzie malał. Będziemy mierzyć (powodzenie wprowadzonych zmian - PAP) zwiększeniem przychodów z usług finansowych, kurierskich, nieruchomości czy handlu detalicznego, nad którego przebudową zaczęliśmy już pracować. Wstępne założenie do wieloletniego planu finansowego jest takie, że w roku 2027 wysokość dochodów z usług tradycyjnych i pozostałych się przetną" - przekazał.

Obecny na posiedzeniu wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński zapowiedział utrzymanie sieci dotychczasowych placówek pocztowych. "W trakcie przygotowania planu przyjęliśmy założenie, które stanowi też zadanie postawione przed zarządem i radą nadzorczą, by utrzymać sieć wszystkich placówek. Poczta Polska jest nie tylko spółką akcyjną, ale ma szczególną rolę społeczną" - powiedział.

Jak dodał wiceszef resortu, może się jedynie zmienić ranga poszczególnych placówek. "Tam gdzie była poczta, może być filia. Zależy nam jednak na tym, by było gdzie świadczyć nowe usługi i sprzedaż produktów. Zamknęliśmy tylko kilka placówek w urzędach, niedostępnych publicznie, których funkcjonowanie nie miało uzasadnienia" - wskazał.

Bartmiński poinformował również o poszukiwaniu finansowania transformacji poczty z dodatkowych źródeł, m.in. KPO. "Poczta złożyła fiszki projektowe do projektu inwestycji wspierających robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw, co się idealnie wpasowuje w nowy profil Poczty Polskiej" - dodał. (PAP)

gkc/ drag/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5688 0,32%
1 EUR 4,2931 0,04%
1 GBP 5,1510 0,44%
100 JPY 2,6377 0,53%
1 USD 3,9348 0,13%