Członkowie Fed widzą podwyższone ryzyka dla perspektyw rynku pracy w USA – minutes Fed (opis)
Członkowie Fed widzą podwyższone ryzyka dla perspektyw rynku pracy w USA – wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. W minutes podano, że niektórzy członkowie FOMC chcieli obniżki stóp proc. o 25 pb. na wrześniowym posiedzeniu.
„Podczas dyskusji na temat kwestii zarządzania ryzykiem, które mogą mieć wpływ na perspektywy polityki pieniężnej w USA, prawie wszyscy uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że ryzyko wzrostu inflacji zmniejszyło się, a większość zauważyła, że ryzyko dla perspektyw rynku pracy wzrosło. Niektórzy uczestnicy podkreślili, że zbyt późne lub zbyt małe obniżenie stóp proc. mogłoby spowodować nadmierne osłabienie aktywności gospodarczej i zatrudnienia” – napisano w protokole z posiedzenia Rezerwy Federalnej USA 17-18 września.
„Znaczna większość uczestników posiedzenia poparła obniżenie docelowego przedziału stopy funduszy federalnych o 50 pb. Uczestnicy ci ogólnie zauważyli, że taka ponowna kalibracja stanowiska w polityce pieniężnej zapewni lepsze dostosowanie do ostatnich wskaźników inflacji i rynku pracy. Podkreślili oni również, że taki ruch pomoże utrzymać siłę gospodarki i rynku pracy, jednocześnie nadal promując postęp w zakresie walki z inflacją. (…) Niektórzy uczestnicy posiedzenia zauważyli, że na poprzednim spotkaniu była potencjalna możliwość obniżki stopy o 25 pb., a dane z okresu między spotkaniami dostarczyły dalszych dowodów na to, że inflacja jest na zrównoważonej ścieżce w kierunku 2 proc., podczas gdy rynek pracy nadal się ochładza” – dodano.
Jak wynika z minutes, niektórzy członkowie FOMC chcieli obniżki stóp proc. o 25 pb. na wrześniowym posiedzeniu.
„Jednakże zauważając, że inflacja była nadal nieco podwyższona, podczas gdy wzrost gospodarczy pozostał solidny, a bezrobocie niskie, niektórzy uczestnicy posiedzenia zauważyli, że woleliby redukcję zakresu docelowego stopy funduszy federalnych o 25 pb. na tym spotkaniu, a kilku innych wskazało, że mogliby poprzeć taką decyzję. Kilku uczestników posiedzenia zauważyło, że 25-punktowa redukcja byłaby zgodna ze stopniową ścieżką normalizacji polityki monetarnej, która dałaby decydentom czas na ocenę stopnia restrykcyjności polityki pieniężnej w miarę rozwoju sytuacji gospodarczej” – napisano w protokole.
„Kilku uczestników posiedzenia dodało również, że ruch o 25 pb. mógłby sygnalizować bardziej przewidywalną ścieżkę normalizacji polityki. Kilku uczestników posiedzenia zauważyło, że ogólna ścieżka normalizacji polityki, a nie konkretna wartość punktowa początkowej obniżki stóp na tym spotkaniu, byłaby ważniejsza w określaniu zakresu restrykcyjności polityki monetarnej” – dodano.
W protokole oceniono, że postęp w zakresie walki z inflacją uzasadniał rozpoczęcie cyklu obniżek stóp proc.
„Uczestnicy posiedzenia zauważyli, że inflacja poczyniła dalsze postępy w kierunku celu Komitetu, ale pozostała nieco podwyższona. Prawie wszyscy uczestnicy posiedzenia wyrazili mocniejsze przekonanie, że inflacja zmierza w sposób zrównoważony w kierunku 2 proc. Uczestnicy posiedzenia zauważyli również, że ostatnie wskaźniki ekonomiczne sugerowały, że aktywność gospodarcza nadal rozwijała się w solidnym tempie, wzrost zatrudnienia spowolnił, a stopa bezrobocia wzrosła, ale pozostała niska. Prawie wszyscy uczestnicy posiedzenia ocenili, że ryzyko dla osiągnięcia celów Komitetu w zakresie zatrudnienia i inflacji było mniej więcej zrównoważone. W świetle postępu w zakresie inflacji i równowagi ryzyk wszyscy uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że właściwe jest złagodzenie stanowiska w polityce pieniężnej” – napisano.
„Uczestnicy posiedzenia oceniali, że jeśli dane będą zgodne z oczekiwaniami, inflacja będzie spadać w sposób zrównoważony do 2 proc., a gospodarka zbliży się do maksymalnego zatrudnienia, to prawdopodobnie właściwe będzie przejście na bardziej neutralne stanowisko w polityce monetarnej w miarę upływu czasu. Uczestnicy posiedzenia podkreślili, że ważne jest, aby zakomunikować, że ponownej kalibracji stanowiska w polityce monetarnej na tym spotkaniu nie należy interpretować jako dowodu na mniej korzystne perspektywy gospodarcze ani jako sygnału, że tempo łagodzenia polityki będzie szybsze niż oceny członków FOMC dotyczące właściwej ścieżki” – dodano.
Po posiedzeniu 17-18 września Fed obniżył stopy proc. w USA o 50 pb. do przedziału 4,75-5,00 proc. Fed podał w komunikacie, że zdecydowanie dąży do osiągnięcia celów w zakresie inflacji i maksymalnego zatrudnienia.
Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga oczekiwali obniżki stóp proc. o 25 pb.
Przeciwko środowej decyzji głosowała Michelle W. Bowman, która opowiadała się za obniżką o 25 pb. Przed obniżką stopy proc. w USA były na najwyższym poziomie od ponad dwóch dekad. W poprzednim cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb.
We wrześniowym wykresie dot-plot członkowie FOMC prognozują stopy proc. na poziomie 4,4 proc. na koniec 2024 r., 3,4 proc. na koniec 2025 r., 2,9 proc. na koniec 2026 r. 2,9 proc. na koniec 2027 r. Mediana prognoz dotyczących oczekiwań odnośnie stóp procentowych w długim terminie, czyli tzw. neutralnej stopy procentowej, wyniosła we wrześniu 2,9 proc. wobec 2,8 proc. w czerwcu.
Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 6-7 listopada.
Kurs dolara osłabia się wobec koszyka walut o 0,39 proc. do 102,86 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries rośnie o 2 pb. do 4,06 proc. (PAP Biznes)
kek/ asa/