Dochodzenie UE ws. subsydiowania turbin wiatrowych zakłóci korzystną współpracę - Chiny
Dochodzenie wszczęte przez Komisję Europejską w sprawie subsydiowania przez rząd w Pekinie dostawców turbin wiatrowych zakłóca wzajemnie korzystną współpracę między Pekinem a Brukselą, a Chiny zdecydowanie się im sprzeciwiają – oświadczyło w czwartek chińskie ministerstwo handlu.
Resort zarzucił Unii lekkomyślne zniekształcenie definicji subsydiów oraz brak otwartości i przejrzystości w standardach proceduralnych podczas dochodzenia, określając to "aktem protekcjonistycznym, który szkodzi równym szansom w imię uczciwej konkurencji".
Uwagi te padły w nocie opublikowanej po środowym spotkaniu pomiędzy niewymienionym z nazwiska urzędnikiem Biura Środków Zaradczych w Ministerstwie Handlu Chin z Maritnem Lukasem, szefem dyrekcji ochrony handlu Komisji Europejskiej.
Urzędnik zwrócił uwagę, że wszystkie dochodzenia wszczęte do tej pory przez UE są skierowane przeciwko chińskim przedsiębiorstwom związanym z odnawialnymi źródłami energii, co "poważnie zaszkodzi zaufaniu firm do prowadzenia inwestycji i współpracy handlowej w UE".
"Chiny wyrażają swoje silne niezadowolenie i zdecydowany sprzeciw oraz wzywają stronę europejską do natychmiastowego zaprzestania i skorygowania niewłaściwych praktyk" – napisano w nocie.
Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie chińskich dostawców turbin wiatrowych w Hiszpanii, Grecji, Francji, Rumunii i Bułgarii – ogłosiła we wtorek wiceszefowa KE Margrethe Vestager.
"Nie możemy sobie pozwolić na to, by to, co stało się z panelami słonecznymi, powtórzyło się w przypadku samochodów elektrycznych, elektrowni wiatrowych czy niezbędnych czipów" – zauważyła. Wezwała kraje G7 do wprowadzenia kryteriów wiarygodności wobec dostawców technologii. (PAP)
krp/ adj/ osz/