20 czołowych klubów piłkarskich osiągnęło łączne przychody powyżej 11,2 mld euro - Deloitte

pap_20240301_3AR.jpg

20 czołowych pod względem zarobków klubów piłkarskich osiągnęło łączne przychody powyżej 11,2 mld euro, o 6 proc. więcej w porównaniu z sezonem 2022/2023 - wynika z zestawienia "Football Money League" firmy doradczej Deloitte.


Rekordowe wyniki odnotowały także kobiece kluby piłkarskie, których łączne wpływy za sezon 2023/2024 przekroczyły 100 mln euro.

Real Madryt jako pierwszy klub w historii zanotował ponad 1 mld euro wpływów za jeden sezon, co oznacza wzrost o 25 proc. w porównaniu z sezonem 2022/2023. Real Madryt - podobnie jak w poprzedniej edycji badania - został najbardziej kasowym klubem.

Drugie miejsce przypadło Manchesterowi City (838 mln euro). Kolejne miejsca w rankingu zajęły Paris Saint-Germain (806 mln euro), Manchester United (771 mln euro), Bayern Monachium (765 mln euro) oraz FC Barcelona (760 mln euro).

Wskazano, że po raz drugi z rzędu za największy odsetek wpływów klubów piłkarskich (44 proc.) odpowiadają przychody komercyjne, których wartość wyniosła 4,9 mld zł. Wzrost o 10 proc. w tym segmencie w dużej mierze wynikał z większej liczby wydarzeń poza piłkarskich, wyników sprzedaży detalicznej oraz środków od sponsorów.

Wpływy z dnia rozgrywek stanowią 18 proc. całości, najwięcej od sezonu 2014/2015. Segmentem przychodów o najwyższym tempie wzrostu po raz kolejny zostały wpływy z dnia meczowego, których wartość wzrosła o 11 proc. i po raz pierwszy przekroczyła 2 mld euro. Autorzy raportu wskazują, że jest to zasługa m.in. większej pojemności stadionów, rosnących cen biletów oraz oferty premium dostępnej w dniu meczu. Na niezmienionym poziomie pozostały przychody ze sprzedaży praw do transmisji (4,3 mld euro).

"Kluby z rankingu Football Money League biją rekordy zarówno w segmencie przychodów komercyjnych, jak i wpływów z dnia meczowego. Chociaż sukces na boisku pozostaje kluczowy, liderzy aktywnie dywersyfikują źródła dochodów poprzez nawiązywanie nowych współprac i nowe sposoby korzystania z posiadanych lub użytkowanych przestrzeni stadionowych" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Tim Bridge, lead partner, lider Sports Business Group, Deloitte UK.

Wskazał, że w przypadku pierwszej dziesiątki klubów największą część wpływów stanowią przychody komercyjne, natomiast dla drużyn z miejsc 11-20 wciąż najważniejsze są przychody z transmisji.

"Rosnąca konkurencja i coraz większe możliwości generowania wpływów z transmisji oraz z dnia meczowego mogą przyczynić się do wzrostu potencjału zarobkowego klubów. Zapotrzebowanie na większą liczbę dni meczowych nigdy nie było większe, aczkolwiek kluby muszą uwzględniać dobrostan zawodników, od których zależą ich wyniki sportowe" - dodał Tim Bridge.

Podano, że największy spadek w rankingu odnotował Juventus Turyn. 356 mln euro przychodów dało mu 16 miejsce, o 5 niżej niż w sezonie 2021/2022. Przyczyną najgorszego wyniku klubu w historii rankingu było przede wszystkim wykluczenia drużyny z europejskich pucharów.

Udział w rozgrywkach UEFA miał z kolei istotny wpływ na wyniki finansowe wielu innych klubów z zestawienia: Arsenalu (717 mln euro), Borussii Dortmund (514 mln euro) Newcastle United (372 mln euro) oraz Aston Villi (310 mln euro).

Autorzy raportu podkreślają wpływ inwestycji infrastrukturalnych na sytuację klubów. Podobnie jak Real Madryt korzyści z tej decyzji odnotowały m.in. Liverpool czy Olympique Lyon (264 mln euro). Wyższa frekwencja na meczach miała istotny wpływ na segment przychodów z dnia meczowego, z kolei wpływy komercyjne były wyższe dzięki organizacji wydarzeń w pozostałe dni.

Konieczność przeprowadzki na mniejszy obiekt ze względu na trwający remont Camp Nou spowodowała z kolei spadek o 63 mln euro wpływów FC Barcelony z dnia rozgrywek.

Podano, że po raz trzeci w historii rankingu Deloitte Football Money League ujęto także 15 najlepiej zarabiających kobiecych klubów piłkarskich. Podobnie jak w przypadku głównej kategorii i tutaj odnotowano rekordowe wpływy, których wartość przekroczyła 100 mln euro. Łącznie żeńskie zespoły wygenerowały 116,6 mln euro przychodów, o 35 proc. więcej niż sezon wcześniej. (PAP Biznes)

alk/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4731 -0,69%
1 EUR 4,2286 -0,48%
1 GBP 5,0043 -0,39%
100 JPY 2,5977 -1,21%
1 USD 4,0562 -0,85%