Ceny uprawnień do emisji w ETS2 mogą osiągnąć szczyt 149 euro w 2030 r.
Ceny uprawnień do emisji wzrosną szybko już od początku funkcjonowania systemu ETS2 i już w 2030 r. mają osiągnąć szczyt na poziomie 149 euro - napisał w ostatnim raporcie z rynku CO2 KOBIZE, cytując analizę BNEF. Ceny mają spaść do ok. 80 euro w latach 2031–2035.
"Analitycy BNEF przewidują, że ceny uprawnień do emisji wzrosną szybko już od początku funkcjonowania systemu ETS2. Powodem będzie ograniczona liczba dostępnych uprawnień, wynikająca z ambitnych celów klimatycznych UE, oraz utrzymujący się popyt - wiele sektorów objętych systemem nie ma jeszcze szeroko dostępnych, opłacalnych alternatyw do redukcji emisji" - napisali w swoim raporcie analitycy KOBIZE.
"Już w 2030 r. ceny uprawnień do emisji mają osiągnąć szczyt na poziomie 149 EUR. Nawet dodatkowa podaż, wprowadzana tymczasowo na rynek z rezerwy MSR w ramach ETS2, nie wystarczy, aby powstrzymać ten wzrost w krótkim okresie" - dodali.
Zdaniem BNEF ceny uprawnień powinny spadać i w latach 2031–2035 średnio mają kształtować się na poziomie ok. 80 EUR.
"Emisje będą dalej maleć i w 2035 r. osiągną poziom 538 mln ton CO2, co oznacza spadek o 57 proc. względem poziomu z 2025 r." - napisali analitycy KOBIZE, cytując analizę BloombergNEF (BNEF).
W raporcie przypomniano, że od 2027 r. w EU ma zacząć obowiązywać nowy system handlu uprawnieniami do emisji – ETS2 – który obejmie wszystkie 27 państw UE, a także Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
System ten będzie dotyczył przede wszystkim emisji z transportu drogowego oraz budynków, ale państwa członkowskie będą mogły dobrowolnie rozszerzyć jego zakres o inne sektory.
"Dzięki uruchomieniu ETS2, łączny zakres obowiązywania cen nałożonych na emisję CO2 w EEA wzrośnie do 78 proc. wszystkich emisji - to znaczący krok w porównaniu z dotychczasowym systemem ETS1, który obejmuje ok. 40 proc. emisji. Oba systemy będą działać równolegle, opierając się na podobnym mechanizmie +cap-andtrade+ – czyli ograniczania całkowitej liczby uprawnień i umożliwienia obrotu uprawnieniami na rynku" - wyjaśniono.
Celem ETS2 jest redukcja emisji o 642 mln ton CO2 do 2030 r., co odpowiada spadkowi o 43 proc. względem poziomu z 2005 r. (PAP Biznes)
jz/ osz/