Dane o produkcji przemysłowej w XI rozczarowały; słaby popyt z UE nie sprzyja sektorowi (opinia)
Listopadowe dane o produkcji przemysłowej były niższe od oczekiwań analityków - dynamika wyniosła minus 1,5 proc. rdr wobec oczekiwań na poziomie minus 0,2 proc. rdr. Aktywność w polskim przemyśle jest zagrożona przez słaby popyt z Unii Europejskiej - wskazują w komentarzach po danych ekonomiści.
POLSKIE INSTYTUT EKONOMICZNY (X):
"Produkcja przemysłowa spadła w listopadzie o 1,5 proc. rdr, gorzej od prognoz (-0,2 proc.). Dane pozbawione wahań sezonowych również wskazują na spadek aktywności w listopadzie (-2,8 proc. rdr). Najlepiej radzą sobie producenci trwałych dóbr konsumpcyjnych (+2,8 proc. rdr), najgorzej dobra inwestycyjne (-6,6 proc. rdr).
Aktywność w polskim przemyśle jest zagrożona przez słaby popyt z Unii Europejskiej. Produkcja w niemieckim przetwórstwie systematycznie spada – od 2021 r. skurczyła się o 9,8 proc. W całej UE aktywność w przemyśle jest o 2 proc. mniejsza niż przed kryzysem energetycznym. Eksporterzy odczuwają niski popyt – wartość nowych zamówień zagranicznych spadła w październiku o 4 proc. rdr.
Spowolnienie w przemyśle obniża ceny producentów – PPI w listopadzie spadł o 3,7 proc. rdr, a w przetwórstwie ceny wyrobów przemysłowych zmniejszyły się o 4,4 proc. rdr. Deflacja sprowadziła ceny w przemyśle do poziomu z marca 2022 roku".
BANK PEKAO (X):
"W listopadzie produkcja rozczarowała, spadając o 1,5 proc. rdr i 2,8 proc. mdm s.a. Kalendarz (4 dni robocze mniej) nie pomógł, ale po anomalii jaką był październik musiało przyjść odreagowanie. Cały kwartał zdecydowanie na plus".
***********
Produkcja przemysłowa w listopadzie 2024 r. spadła o 1,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji w listopadzie o 0,2 proc. rdr i o 4,8 proc. mdm.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w listopadzie produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,1 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,8 proc. niższym w porównaniu z październikiem. (PAP Biznes)
pat/ asa/