Do końca lutego konsultacje dot. oddziaływania na środowisko tzw. ambitnego KPEiK - MKiŚ
MKiŚ uruchomił konsultacje publiczne dotyczące strategicznej oceny oddziaływania na środowisko tzw. ambitnego projektu Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. (aKPEiK) - poinformował resort na stronie. Konsultacje potrwają do końca lutego.
"W ślad za projektem Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. (aKPEiK) przedstawionym 11 października 2024 r., w ramach konsultacji publicznych udostępniamy projekt prognozy oddziaływania na środowisko" - napisał resort na stronie.
Dodał, że prognoza jest elementem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu KPEiK do 2030 r.
"Głównym celem prognozy oddziaływania na środowisko jest kompleksowa analiza możliwego wpływu realizacji ocenianego dokumentu na wszystkie elementy środowiska. W ramach Prognozy przeprowadza się również ocenę występowania oddziaływań skumulowanych, analizę rozwiązań alternatywnych oraz wskazuje potrzebę działań kompensacyjnych" - napisano.
Jednocześnie zaznaczono, że projekt Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. z 11 października 2024 r. (aKPEiK) nie uległ zmianie i pozostaje aktualny.
Na uwagi i komentarze resort klimatu czeka do 28 lutego 2025 r.
W styczniu wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska powiedziała PAP Biznes, że pod koniec lutego "Krajowy plan w dziedzinie energii i klimatu" (KPEiK) zostanie skierowany m.in. pod obrady rządowego komitetu ds. europejskich. Po zakończeniu prac rządowych dokument ma trafić najpóźniej w czerwcu do Brukseli.
Według wcześniejszych zapowiedzi MKiŚ, rząd ma wybrać scenariusz KPEiK: tzw. bazowy bądź aktywną ścieżkę transformacji, czyli tzw. ambitny scenariusz KPEiK. Po zakończeniu prac rządowych dokument ma trafić najpóźniej w czerwcu do Brukseli
Resort klimatu informował pod koniec listopada, że w ramach konsultacji publicznych KPEiK wpłynęło prawie 3 tys. uwag do KPEiK.
14 listopada Komisja Europejska wezwała Polskę i 12 innych krajów UE do pilnego dostarczenia swoich finalnych, zaktualizowanych Krajowych planów na rzecz energii i klimatu (KPEiK). To pierwszy etap procedury KE związanej z naruszeniem unijnego prawa.
W październiku resort klimatu skierował do oficjalnych konsultacji publicznych scenariusz aktywnej transformacji KPEiK do 2030 r., czyli tzw. ambitny scenariusz. Trwały one do połowy listopada.
Pierwotnie MKIŚ miał nadzieję, że rząd przyjmie dokument na przełomie roku i wtedy zostanie on przesłany Brukseli.
Wstępny, tzw. bazowy scenariusz (WEM) został przesłany Brukseli w marcu 2024.
Krajowe zużycie węgla kamiennego energetycznego w 2030 r. ma, według tzw. ambitnego scenariusza KPEiK, nie przekroczyć 22,5 mln ton i jest to o 7,5 mln ton węgla mniej niż przewidywał scenariusz bazowy. W 2023 r. polskie kopalnie wydobyły ok. 49 mln ton węgla kamiennego.
Ponadto tzw. ambitny scenariusz przewiduje 32,6 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto, a bazowy 29,8 proc. (PAP Biznes)
jz/ osz/