Inflacja w sierpniu zbliżona do prognoz, do końca roku CPI może stabilizować się w przedziale 4-5 proc. (opinia)

Inflacja CPI w sierpniu w Polsce wyniosła 4,3 proc. rdr wobec oczekiwań na poziomie 4,2 proc. i wobec 4,2 proc. w lipcu. W komentarzach po danych ekonomiści wskazują, że wskaźnik cen w nadchodzących miesiącach może stabilizować się w przedziale 4-5 proc.
JAKUB RYBACKI, PIE (e-mail):
"Inflacja w sierpniu wzrosła lekko z 4,2 proc. do 4,3 proc. rdr. Wysokie tempo wzrostu jest efektem lipcowych podwyżek cen energii. Równocześnie ceny żywności dalej rosną umiarkowanie, a inflacja bazowa oscyluje blisko 3,7 proc. Wyniki z sierpnia powiększała podwyżka cen związanych z dostawami wody i usługami kanalizacyjnymi.
W nadchodzących miesiącach spodziewamy się stabilizacji inflacji główne za sprawą wysokiego wzrostu cen usług. Prawdopodobnie utrzyma on inflację bazową w okolicach 4 proc. Podobny obraz będziemy obserwować w innych państwach Unii Europejskiej.
Inflację prawdopodobnie podtrzyma także wzrost cen surowców energetycznych i rolnych. Prognozy przestały sugerować spadki. Analitycy obecnie wskazują, że ceny ropy naftowej i gazu mogą wzrosnąć do końca roku o 5-7 proc., co bezpośrednio wpłynie na koszty transportu i produkcji. Surowce rolne prawdopodobnie także podrożeją. W efekcie inflacja w 2025 roku dalej oscylować będzie powyżej 3 proc. rdr, nawet po wygaśnięciu zmian związanych z podwyżkami cen energii".
PKO BP (X):
"Inflacja CPI wzrosła w sierpniu do 4,3 proc. rdr z 4,2 proc. rdr w lipcu. Inflację podbijały ceny żywności, które w ciągu miesiąca spadły o tylko 0,1 proc. i w rezultacie wzrosły o 4,1 proc. rdr (wobec 3,2 proc. rdr w lipcu). W przeciwnym kierunku działały ceny paliw, w których ponownie obserwujemy deflację w ujęciu rdr (-1,7 proc.). Inflacja bazowa najpewniej utrzymała się w okolicy 3,8 proc. rdr z lipca. Naszym zdaniem, inflacja pozostanie w przedziale 4-5 proc. do końca bieżącego roku".
ING (X):
"Inflacja CPI w sierpniu w górę do 4,3 proc. rdr z 4,2 proc. w lipcu. Sierpniowy spadek cen żywności był znacznie płytszy niż miesiąc wcześniej. Inflacja bazowa też bez większych zmian względem lipca (3,7-3,8 proc. rdr vs. 3,8 proc).
Świat idzie w kierunku cięć stóp, sygnały z rządu sugerują brak styczniowego skoku cen energii co oznacza, że średnia inflacja w 2025 r. będzie niższa od lipcowej projekcji NBP. RPP razem z prezesem stopniowo zmienia nastawienie na łagodne. Jednak utrzymanie ekspansji fiskalnej w 2024-25 może nieco spowolnić łagodzenie nastawienia RPP. Wciąż widzimy pierwsze cięcie stóp w II kw. 2025 r.".
MBANK (X):
"Inflacja w sierpniu delikatnie wzrosła z 4,2 proc. do 4,3 proc. Ruch ma przede wszystkim związek z tylko niewielkim (sezonowym) spadkiem cen żywności. Ewidentnie są tu zaskoczenia w górę w ostatnich miesiącach (przynajmniej dla nas). Co ciekawe, zaskoczenia pojawiają się też względem popularnych informacji prasowych śledzących koszyki supermarketowe.
Ceny nośników energii leciutko wzrosły - widzimy potencjał na większe wzrosty w związku z wyższymi cenami węgla opałowego w sezonie grzewczym (to nadejdzie). Inflacja bazowa uplasowała się gdzieś w granicach 3,8-3,9 proc. Zobaczymy ile tam podwyżek cen wody, a ile pozostałych elementów".
********
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2024 r. wzrosły rdr o 4,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał w piątek w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.
Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w sierpniu o 4,2 proc. rdr i o 0,1 proc. mdm.
Pełne dane o inflacji CPI w sierpniu GUS przedstawi 13 września. (PAP Biznes)
pat/ asa/