Istnieje dość duże ryzyko, że RPP w tym roku nie zmieni stóp proc. - VIG/C-Quadrat TFI (opinia)

Istnieje dość duże ryzyko, że w 2025 r. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych; niepokoi stabilizująca się na wyższych poziomach inflacja usług oraz odradzająca się inflacja towarów - wskazują zarządzający VIG/C-Quadrat TFI. W bazowym scenariuszu VIG/C-Quadrat TFI zakłada jednak, że Rada zdecyduje się na cięcia stóp w skali 25-50 pb do końca roku.
"Rynek przesuwa się z pierwszą obniżką z marca do lipca, my już od dłuższego czasu uważaliśmy, że obniżka - jeżeli się pojawi - to najwcześniej w lipcu. Naszym zdaniem istnieje dosyć duże ryzyko, że Rada Polityki Pieniężnej w tym roku w ogóle nie zmieni stóp procentowych" - powiedział podczas śniadania prasowego dyrektor inwestycyjny w VIG/C-Quadrat TFI, Fryderyk Krawczyk.
Zarządzający zwrócił uwagę na stabilizującą się na wyższych poziomach inflację usług i odradzającą się inflację towarów.
"Jeśli chodzi o inflację obserwujemy pewne tendencje i Polska nie jest tu wyizolowanym przypadkiem. Inflacja usług stabilizuje się na podwyższonym poziomie, nie chce dalej spadać. To m. in. efekt tego, co wydarzyło się już w 2019 r. - wówczas dużo osób wskazywało, że gospodarka jest przegrzana, a RPP nie podnosiła stóp. W okresie pandemii inflacja usług ukształtowała się na podwyższonym poziomie (...) Obecnie, po przejściowej fazie dezinflacji, inflacja usług dalej stabilizuje się na poziomie 6-7 proc." - powiedział Krawczyk.
"Kolejnym niepokojącym trendem jest odradzanie się inflacji towarów. Po szoku w latach 2022-2023 weszliśmy ponownie w fazę prawie deflacji w towarach, ale teraz inflacja towarów ponownie wraca na podwyższone poziomy - wyższe niż te, z okresu przed pandemią. Czy to jest przejściowe, czy to trwalszy trend - niestety obawiamy się, że może być trwalszy" - dodał.
W bazowym scenariuszu VIG/C-Quadrat TFI zakłada jednak, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na niewielkie cięcia stóp procentowych jesienią tego roku.
"Uważamy, że jesienią mogą pojawić się obniżki - w skali 25-50 pb do końca roku. Jeżeli nic się nie zmieni, jeżeli będziemy mieli dosyć solidny wzrost gospodarczy, a inflacja będzie uporczywa, to nie widzimy przestrzeni do mocniejszego cięcia stóp procentowych" - wskazał Krawczyk. (PAP Biznes)
pat/ ana/