Istotą traktatu z Francją będą wzajemne gwarancje bezpieczeństwa - premier (opis)

pap_20250509_06Z.jpg

Istotą traktatu z Francją, który ma być podpisany w piątek, będą wzajemne gwarancje bezpieczeństwa, a dokument otwiera możliwość współpracy w kwestii ewentualnego parasola nuklearnego, cywilnej energii nuklearnej i przemysłów obronnych - poinformował premier Donald Tusk na konferencji.


"Traktat co do istoty sprawy jest to traktat o przyjaźni i pogłębionej współpracy (...). Postanowiliśmy razem z rządem francuskim i prezydentem Francji, jako polski rząd, zamknąć pewną klamrę historyczną coraz lepszych, bardzo przyjaznych relacji polsko-francuskich, ale nie zawsze wypełnionych treścią. Traktat otwiera wiele możliwości w różnych dziedzinach. Nie ukrywam, że dla mnie absolutnie najważniejszą kwestią były wzajemne gwarancje bezpieczeństwa. Klauzula o wzajemnym wsparciu na wypadek ataku na któreś z naszych państw jest istotną tego traktatu z punktu widzenia polskich interesów" - powiedział Tusk przed wylotem do Francji.

"Tego typu traktat Francja podpisuje po raz pierwszy w historii z krajem, z którym nie granicy. Mocna klauzula wzajemnego bezpieczeństwa dotyczy tylko Polski i Niemiec w traktatowych rozstrzygnięciach, jakie przyjęła Francja" - dodał.

Traktat z Francją otwiera możliwość współpracy także w kwestii ewentualnego parasola nuklearnego i ma być przełomowy dla bezpieczeństwa Polski.

"Traktat otwiera także możliwość współpracy, jeśli chodzi o najważniejsze technologie obronne. Spekulowano publicznie, czy traktat rozstrzyga także kwestię ewentualnego parasola nuklearnego. Traktat oczywiście otwiera możliwość współpracy, którą będziemy opisywali później w szczegółach, technicznych, finansowych, ale otwiera możliwość współpracy także w tej dziedzinie” – powiedział premier.

"Zapis, jaki mamy w traktacie o tym, to jest ta specyfika, na której nam zależało – że w przypadku zagrożenia, ataku na Polskę i na Francję, oba kraje zobowiązują się do udzielenia pomocy, w tym pomocy militarnej” – dodał.

Zaznaczył, że traktat nie jest od tego, żeby zapisywać w nim kwestie operacyjne, żeby przedstawić jak ten mechanizm będzie wyglądał.

"Traktat otwiera na serio rozmowy między Polską a Francją na temat praktycznego wykorzystania wszystkich możliwości. (...) Zapisy, jakie uzyskaliśmy w traktacie są przełomem z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa" - dodał.

Premier zapowiedział, że Polska planuje podpisać także traktat z Wielką Brytanią.

"Ten traktat polsko-francuski znajdzie swoją kontynuację w naszych rozmowach z Wielką Brytania. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że dla USA jesteśmy w tej części świata najbardziej wiarygodnym i najcenniejszych sojusznikiem, traktat polsko-francuski, za chwile traktat polsko-brytyjski i wzmocniona współpraca z Niemcami – co ustaliliśmy w czasie wizyty nowego kanclerza Niemiec w Warszawie, to daje wyobrażenie o tym nie tylko jak rośnie pozycja Polski, ale o ile bezpieczniejszym krajem stajemy się” – powiedział Tusk.

Jak zaznaczył, Polska jest obecnie silnym ogniwem NATO.

"Wiemy jakie możliwości militarne ma Francja, jakie możliwości ma Polska. Mogę z wielką satysfakcją powiedzieć, że inaczej niż kiedyś w historii – kiedy Polska oczekiwała jakichś gwarancji bezpieczeństwa dla siebie od silniejszych, my dziś rozmawialiśmy z Francją jak partnerzy. Dziś w Europie każdemu, także Francji, zależy na tym, żeby te wzajemne gwarancje bezpieczeństwa były faktyczne. Polska jest bardzo silnym ogniwem NATO” – powiedział premier.

"Każdy zdaje sobie sprawę, że już niedługo będziemy dysponowali armią najsilniejszą na kontynencie. Mamy jeszcze wiele do zrobienia jeśli chodzi o kwestie uzbrojenia i szkolenia, ale rozmowy nad traktatem i zwieńczenie tych rozmów było także możliwe dzięki temu, że Polskę nasi sojusznicy – USA, Francja, Wielka Brytania - traktują jako kluczowy element obrony świata zachodu” – dodał.

Tusk podkreślił, że umowa z Francją nie jest alternatywą dla sojuszu Polski z USA, a Stany oczekują wzmocnienia współpracy militarnej w ramach Europy.

"To niej jest alternatywne wobec naszej relacji ze Stanami Zjednoczonymi. (...) Polska ma szczególnie dobre i mocne papiery, żeby wszystkim tłumaczyć, (...) że my potrzebujemy i Ameryki i silnej UE, także po kątem militarnym i wzajemnych gwarancji. I co najważniejsze, chciałbym (powiedzieć - PAP) wszystkim, którzy udają, że nie widzą problemu - wzmocniona współpraca militarna z europejskimi potęgami jest czymś, co jest oczekiwane przez naszego amerykańskiego sojusznika" - powiedział.

Premier dodał, że traktat otwiera także bogate formy współpracy z Francją w ramach przemysłu obronnego, cywilnego zastosowania energii nuklearnej, w zakresie rolnictwa, obecności w kosmosie, czy współpracy naukowej.

Traktat będzie również zobowiązywał do corocznych wspólnych posiedzeń rządu polskiego i francuskiego. (PAP Biznes)

pat/ tus/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5762 0,37%
1 EUR 4,2714 -0,10%
1 GBP 5,0199 -0,01%
100 JPY 2,6130 -0,52%
1 USD 3,7840 0,53%