Krótkoterminowe perspektywy wzrostu PKB Polski pozytywne, w '25 wzrost przyspieszy do 3,5 proc. - MFW (opis)

Krótkoterminowe perspektywy wzrostu PKB Polski są pozytywne, w 2025 r. wzrost przyspieszy do 3,5 proc. z 3,0 proc. w 2024 r. - ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy w komunikacie końcowym, podsumowującym pobyt misji Funduszu w Polsce. W 2026 r. wzrost może wynieść 3,4 proc. Ryzyka są skierowane w stronę niższego wzrostu i wyższej inflacji.

"Krótkoterminowe perspektywy są pozytywne z uwagi na trwające cykliczne odbicie gospodarcze w konsumpcji i inwestycjach oraz zwiększoną absorpcję środków unijnych. Przewidujemy, ze wzrost gospodarczy przyspieszy do 3,5 proc. w 2025 roku i 3,4 proc. w roku 2026. Realny i nominalny wzrost wynagrodzeń stopniowo spowolni, a zyski przedsiębiorstw będą pod presją, z uwagi na ograniczone możliwości przenoszenia wzrostu wynagrodzeń na ceny, ponieważ luka popytowa pozostaje negatywna" - napisano w dokumencie.

"Silniejsza konsumpcja, normalizacja zapasów, opóźniony efekt aprecjacji realnego kursu walutowego oraz napływ środków unijnych wzmocni import, tym samym zmniejszając nadwyżkę na rachunku bieżącym" - dodano.

Jak wskazuje MFW, w 2024 r. wzrost gospodarczy przyspiesza dzięki odbudowie popytu wewnętrznego.

"Konsumpcja wzrosła, ponieważ silny nominalny wzrost wynagrodzeń w połączeniu ze spadkiem inflacji doprowadził do znacznego odbicia wynagrodzeń w ujęciu realnym. Inwestycje także kontynuowały stopniowy wzrost, choć stosunku do PKB nadal pozostają poniżej poziomów sprzed pandemii" - napisano w dokumencie.

"Eksport netto spowalnia wzrost, ponieważ import zwiększył się wraz z konsumpcją, a eksport ograniczany jest przez słaby popyt w krajach strefy euro. W konsekwencji, w tym roku spodziewamy się wzrostu gospodarczego na poziomie 3 proc., wobec blisko zerowego wzrostu w roku ubiegłym" - dodano.

W średnim terminie, w ocenie MFW, wzrost gospodarczy w Polsce spowolni, zbliżając się do wzrostu potencjalnego.

"W średnim terminie wzrost gospodarczy spowolni, zbliżając się do wzrostu potencjalnego, ponieważ wygasną efekty ożywienia konsumpcji oraz napływu funduszy unijnych z KPO. Do roku 2029 wzrost gospodarczy spowolni do nieco poniżej 3 procent z uwagi na malejące inwestycje finansowane ze środków UE oraz postępujące starzenie społeczeństwa" - napisano.

"Wzrost produktywności łagodnie przyspieszy po okresie przezornościowego utrzymywania zatrudnienia. Jednakże nie spodziewamy się, by wzrost produktywności wrócił do poziomów sprzed pandemii, ponieważ większość luki produktywności względem krajów rozwiniętych została już nadrobiona" - dodano.

MFW ocenia, że w warunkach wysokiej niepewności ryzyka są skierowane w stronę niższego wzrostu i wyższej inflacji.

"Wolniejsze od oczekiwań ożywienie gospodarcze w strefie euro, wolniejsza absorpcja środków unijnych i podwyższone ryzyko geopolityczne mogą osłabić ożywienie gospodarcze. Jednocześnie ryzyka związane z inflacją pozostają wysokie z uwagi na ciasny rynek pracy wobec przyspieszającego popytu wewnętrznego i potencjalnych szoków podażowych" - napisano.

"Widzimy także pozytywne ryzyka dla wzrostu: wyższy od oczekiwań wpływ środków unijnych na poziom inwestycji i produktywność, wyższa od oczekiwań migracja zwiększająca zasoby siły roboczej oraz potencjalny napływ inwestycji zagranicznych, wynikający z geopolitycznej fragmentacji. Ryzyka są łagodzone przez wysoki poziom rezerw walutowych, elastyczny kurs walutowy, niskie poziomy zadłużenia oraz znaczne bufory kapitałowe i płynnościowe w sektorze finansowym" - dodano.

Zdaniem MFW, polski model wzrostu musi dostosować się do nowych warunków gospodarczych.

"Po dwóch dekadach imponującej konwergencji dochodów do krajów rozwiniętych, polski model wzrostu musi dostosować się do nowych warunków gospodarczych. Eksport, zwłaszcza do UE, odegrał znaczącą rolę w sukcesie gospodarczym Polski, jednak znaczna, realna aprecjacja złotego w ciągu ostatnich dwóch lat wpływa na konkurencyjność kosztową. Perspektywy wzrostu gospodarczego w regionie są nadal niskie, a konflikty geopolityczne i deglobalizacja stanowią przeszkodę w zdobywaniu nowych rynków" - napisano w dokumencie.

"Ponadto płytki krajowy rynek kapitałowy i niskie oszczędności odbijają się na inwestycjach, a starzenie się społeczeństwa stanowi znaczną przeszkodę dla wzrostu siły roboczej" - dodano.

W ocenie MFW, aby utrzymać wzrost PKB, polityka gospodarcza powinna koncentrować się na: pogłębieniu rynków kapitałowych (w tym na działaniach na rzecz unii rynków kapitałowych w UE), obniżeniu barier dla relokacji zasobów (na przykład poprzez wzmocnienie programów szkoleń dla dorosłych), zwiększaniu innowacyjności (w tym poprzez wspieranie finasowania przez private equity i venture capital) oraz wspieraniu większej aktywności zawodowej, zwłaszcza wśród kobiet (poprzez zapewnienie odpowiednich usług opieki nad dziećmi i osobami starszymi).

"Zważywszy na skuteczną absorbcję uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy, działania na rzecz zwiększania integracji imigrantów mogą dodatkowo pomóc w ograniczeniu niedoborów siły roboczej" - wskazuje MFW. (PAP Biznes)

pat/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5771 0,18%
1 EUR 4,2990 0,14%
1 GBP 5,1414 -0,19%
100 JPY 2,6438 0,23%
1 USD 3,9475 0,32%

Powiązane