Luty może przynieść lekki, sezonowy wzrost stopy bezrobocia w Polsce w kierunku 5,5 proc. - BOŚ (opinia)

oferty_pracy.jpg

Luty może przynieść lekki, sezonowy wzrost stopy bezrobocia w Polsce w kierunku 5,5 proc. - prognozują ekonomiści BOŚ. O ile nie dojdzie do silniejszego spowolnienia aktywności gospodarczej i mocniejszego spadku popytu na pracę, stopa bezrobocia oczyszczona z wahań sezonowych powinna w kolejnych miesiącach utrzymywać się w przedziale 5,0-5,5 proc.


"W bazowym scenariuszu oczekujemy, że luty przyniesie jeszcze lekki sezonowy wzrost stopy bezrobocia w kierunku 5,5 proc., przy stabilizacji stopy bezrobocia po korekcie o sezonowość. Od II kw. stopa bezrobocia ponownie obniży się, przy ustępujących niekorzystnych efektach sezonowych i na koniec 2025 r. stopa bezrobocia wyniesie 5,1-5,2 proc., de facto stabilizując się kolejny rok z rzędu" - napisano w raporcie.

"W naszej ocenie, o ile nie dojdzie do silniejszego spowolnienia aktywności gospodarczej i silniejszego spadku popytu na pracę, stopa bezrobocia oczyszczona z wahań sezonowych będzie w kolejnych miesiącach utrzymywać się w przedziale 5,0-5,5 proc." - dodano.

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że stopa bezrobocia w styczniu 2025 r. wyniosła 5,4 proc. wobec 5,1 miesiąc wcześniej. Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w styczniu 837,6 tys. wobec 786,2 tys. miesiąc wcześniej.

"Styczniowy wzrost stopy bezrobocia to wyłącznie efekt oddziaływania czynników sezonowych, tj. spadku zatrudnienia w części sektorów gospodarki w chłodniejszej części roku (np. budownictwo, turystyka). Według naszych szacunków stopa bezrobocia po wyeliminowaniu wpływu tych czynników utrzymała się w styczniu na poziomie 5,1 proc." - wskazują ekonomiści BOŚ.

"Po grudniowym spadku liczby bezrobotnych (w ujęciu zmian miesięcznych oczyszczonych z wahań sezonowych) w styczniu ponownie ich liczba wzrosła, choć skala tego wzrostu była minimalna (0,1 proc. mdm), stąd ten wzrost nie wpłynął na poziom stopy bezrobocia" - dodano.

Ekonomiści BOŚ wskazują, że liczba bezrobotnych utrzymuje się na poziomie zbliżonym do poziomu sprzed roku.

"Stabilizacja stopy bezrobocia, pomimo spadku zatrudnienia wynika ze zmian strukturalnych związanych z ograniczeniami w podaży pracy, na co wpływa sytuacja demograficzna. W efekcie przy niewielkim spadku popytu na pracę stopa bezrobocia nie rośnie istotnie" - napisano w raporcie.

"Strukturalne zmiany demograficzne jeszcze silniej widoczne są w kwartalnych danych wg BAEL, które w minimalnym stopniu uwzględniają rolę migrantów na rynku pracy. W IV kw. 2024 r. pomimo spadku liczby pracujących, zarówno liczba bezrobotnych jak i stopa bezrobocia obniżyły się w skali roku. W IV kw. stopa bezrobocia wg BAEL obniżyła się do 2,8 proc." - dodano.

Analitycy zaznaczają, że dane dotyczące miesięcznych przepływów na rynku pracy również wskazują na stabilizowanie się sytuacji na rynku pracy na umiarkowanie słabszym poziomie.

"W styczniu pogłębił się roczny spadek liczby wyrejestrowanych z bezrobocia, w tym wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy, co wskazuje na ograniczenia w zakresie popytu na pracę. Z drugiej strony obniżyła się także liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych co z kolei wskazuje, że nie dochodzi do istotniejszej skali zwolnień pracowników" - napisano w raporcie BOŚ. (PAP Biznes)

pat/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4041 -0,33%
1 EUR 4,1441 -0,43%
1 GBP 4,9830 -0,77%
100 JPY 2,6385 -0,68%
1 USD 3,9470 -0,66%