Miesięczny Indeks Koniunktury spadł w maju mdm o 4,3 pkt. do 98,6 pkt. - PIE
Miesięczny Indeks Koniunktury spadł w maju mdm o 4,3 pkt. do 98,6 pkt - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
PIE podaje, że jest to pierwszy w tym roku odczyt poniżej poziomu neutralnego (100,0 pkt.), co oznacza przewagę nastrojów negatywnych nad pozytywnymi wśród przedsiębiorców.
Obecny MIK jest o 2,6 pkt. niższy niż ubiegłoroczny odczyt majowy (101,2 pkt), ale o 1,8 pkt. wyższy niż najniższa wartość MIK od 2024 r. odnotowana w lipcu (96,8 pkt.).
Z badania wynika, że o majowym poziomie MIK poniżej wartości neutralnej (100,0 pkt.) zadecydowała przewaga ocen negatywnych przedsiębiorców dla pięciu spośród badanych siedmiu komponentów: wartości sprzedaży, nowych zamówień, zatrudnienia, mocy produkcyjnych i inwestycji.
PIE podaje, że w majowym odczycie wśród siedmiu obserwowanych komponentów MIK odsezonowane wartości dwóch (wynagrodzenia, płynność finansowa) są powyżej poziomu neutralnego. Płynność finansowa, jako jedyny komponent MIK, wzrósł mdm o 6,2 pkt. do poziomu 127,3 pkt. Jest to wartość najwyższa dla tego komponentu odnotowana w tym roku.
"Firmy, mimo niepewności zdarzeń gospodarczych i rosnących kosztów działalności, są w dobrej kondycji finansowej" - podaje PIE.
Majowa wartość wskaźnika dla wynagrodzeń spadła mdm (o 0,9 pkt. do poziomu 109,7 pkt.) i osiągnęła wartość najniższą w 2025 roku.
"Koszty pracownicze są barierą silnie oddziałującą na funkcjonowanie firm. Ma to odzwierciedlenie w komponencie zatrudnienie, którego wartość wskaźnika spadła mdm (o 1,7 pkt. do poziomu 99,1 pkt.) i osiągnęła po raz pierwszy w tym roku wartość nieznacznie poniżej poziomu neutralnego" - napisano w raporcie.
Według PIE, po odnotowanym w kwietniowym odczycie wzroście wskaźnika wartości sprzedaży, w majowym badaniu nastąpił jego spadek mdm (o 8,7 pkt. do poziomu 93,1 pkt.).
Jest to najniższy odczyt tego komponentu MIK w 2025 roku.
Wskaźnik liczby nowych zamówień również spadł mdm (o 13,2 pkt. do poziomu 83,5 pkt.) i także jest najniższym odczytem tego komponentu MIK w 2025 roku.
Wartość wskaźnika dla komponentu moce produkcyjne, który spadł mdm (o 3,1 pkt. do poziomu 92,0 pkt.), wskazuje, że są one nadal zbyt duże przy posiadanym portfelu zamówień i przewidywanych na najbliższy miesiąc zmianach popytu.
Majowy odczyt wskaźnika dla komponentu inwestycje spadł mdm o 8,4 pkt. do poziomu 82,2 pkt. (PAP Biznes)
map/ ana/