Ministerstwo Przemysłu pracuje nad strategią dla hutnictwa - Czarnecka (opis)

Ministerstwo Przemysłu pracuje nad strategią dla hutnictwa - poinformowała podczas konferencji minister Marzena Czarnecka. Z kolei premier Donald Tusk zapowiedział budowanie synergii i przestawianie się państwa i PGZ na długoterminowe zamówienia, by wesprzeć sektor.


"W stosunku do hut oczywiście mamy szeroko pojęte plany, bo to nie jest tylko i wyłącznie Huta Częstochowa, (...) która ma piece elektryczne, (...) czyli ona jest najbardziej ekologiczną hutą jaką można sobie wyobrazić w polskim hutnictwie i nie tylko, ale to dotyczy również tego, że pracujemy w ministerstwie nad strategią dla hutnictwa jako takiego, przy współpracy innych ministerstw" - powiedziała Czarnecka.

Obecny na konferencji w Hucie Częstochowa premier Donald Tusk podkreślił, że fakt, że Ministerstwo Obrony Narodowej staje się właścicielem tej huty oznacza gwarancje długoterminowych zamówień dla niej i dla współpracujących z nią zakładów.

"Te wielkie pieniądze, jakie Polska wydaje na zbrojenia, ale też wielkie pieniądze, jakie Unia Europejska chce wydać na zbrojenia, zaczną także wreszcie trafiać do Polski, do takich zakładów jak Huta Częstochowa. To wymaga naszych działań (...) i my z tych działań nie zrezygnujemy. Polskie przedsiębiorstwa muszą być wspierane wszystkimi dostępnymi metodami przez własne państwo i będą wspierane" - powiedział, sygnalizując też możliwość wsparcia zakładów Cegielskiego w Wielkopolsce.

"Moją intencją - jesteśmy już po decyzji, ale teraz trzeba to wdrażać - jest to, aby Polska Grupa Zbrojeniowa i szerzej państwo polskie przestawiało się na długoterminowe zamówienia, ale będziemy kupowali to co jest potrzebne polskiej armii, to co jest realnie potrzebne nie tylko dla obronności kraju, ale może mieć też podwójne zastosowanie, na to też zdobędziemy jak będzie taka potrzeba środki europejskie" - dodał premier.

Zapowiedział, że przyjrzy się dokładnie, na czym polega obecne napięcie między PGZ a częścią zakładów Cegielskiego i czy nie można szybko tego problemu rozwiązać, pod warunkiem, że w jakiejś perspektywie "do wyobrażenia" pomoc państwa spowoduje, że produkcja będzie opłacalna.

Tusk zapowiedział budowanie synergii w sektorze; nie wykluczył też synergii z Rafako w przyszłości.

"Rafako będzie zakładem, który będzie produkował i będzie produkował rzeczy opłacalne. Pracujemy, nie ukrywam, nad tym, aby umieścić w Raciborzu, być może właśnie tam, gdzie produkowano kotły, bardziej wyspecjalizowaną produkcję zbrojeniową. Pracujemy nad kilkoma wariantami" - powiedział premier.

W połowie kwietnia resort przemysłu informował, że realizacja planu naprawczego dla hut Węglokoksu, Hutą Pokój Profile i Huta Pokój Konstrukcje powinna doprowadzić do przywrócenia rentowności ich działalności operacyjnej w perspektywie roku.

Minister aktywów podkreśliła wówczas, że utrzymująca się trudna sytuacja w branży powoduje, że spółki hutnicze, także te skupione wokół Skarbu Państwa, znajdują się trudnej sytuacji finansowej. (PAP Biznes)

jz/ mcb/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5527 0,18%
1 EUR 4,2720 -0,17%
1 GBP 5,0232 -0,19%
100 JPY 2,6350 0,14%
1 USD 3,7467 -0,49%