Moment gołębiego zwrotu RPP nie mógł być bardziej trafny, biorąc pod uwagę cła USA - BofA (opinia)

Rynki mogły być zaskoczone nagłym gołębim zwrotem Rady Polityki Pieniężnej, ale moment zmiany nastawienia Rady nie mógł być bardziej trafny, ze względu na amerykańską wojnę celną - oceniają analitycy BofA Securities. Spodziewają się oni pierwszej obniżki stóp w czerwcu - o 50 pb.
"Rynki mogą uznać zmianę prognozy NBP z marca na kwiecień za nagłą, ale ruch ten nie może być lepiej zgrany w czasie, aby uchronić gospodarkę przed ciosem ze strony amerykańskich ceł. Ekspozycja Polski na amerykański popyt końcowy jest stosunkowo niewielka, poniżej 2 proc. krajowej wartości dodanej brutto, ale skala ceł jest duża. Rząd szacuje ujemny wpływ na PKB na poziomie 0,4 proc., zgodnie z naszymi szacunkami na poziomie 0,3-0,4 proc. przy obecnych ogłoszonych taryfach. Szacunki te są obarczone dużą niepewnością, ale negatywne skutki mogą być teraz w dużej mierze zniwelowane przez znacznie bardziej akomodacyjne nastawienie NBP" - napisano.
"NBP szacuje, że każda obniżka stóp o 100 pb. może podnieść wzrost PKB średnio o ok. 0,2 pkt. proc. w pierwszym roku. Może to utrzymać wzrost PKB Polski na poziomie 3,5 proc. i więcej w latach 2025-26, wspierając względną siłę złotego" - dodano.
Analitycy BofA oceniają, że kwietniowy odczyt CPI będzie prawdopodobnie kluczowy dla decyzji RPP w dn. 7 maja. Ich zdaniem, CPI w kwietniu może wzrosnąć o 0,2-0,3 pp. względem 4,9 proc. z marca, ze względu na opóźniony wpływ marcowej podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe.
W związku z powyższym, na tym etapie eksperci Bofa są nieco bardziej skłonni spodziewać się obniżki stóp 4 czerwca - o 50 pb. (PAP Biznes)
tus/ asa/