Możliwe obligo dla inwestorów wiatraków morskich przy kontraktowaniu dostaw - Motyka, MKiŚ (wywiad)

MKiŚ w ciągu najbliższych tygodni zamierza skierować wniosek o wpis do wykazu prac RM projektu ustawy dla offshore’u, który może zawierać obligo dla inwestorów uwzględniania pozacenowych kryteriów przy kontraktowaniu dostaw, co pomogłoby zwiększyć local content – poinformował PAP Biznes wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka.
„II połowa października to będzie czas, kiedy będziemy chcieli zakończyć prace nad ceną maksymalną dla drugiej fazy wsparcia budowy farm wiatrowych na morzu. Aukcję na energię z farm planujemy na IV kwartał 2025 r.” – powiedział Motyka.
Poinformował, że resort finalizuje prace nad rozporządzeniem ws. ceny maksymalnej zakupu energii z morskich farm wiatrowych w II fazie wsparcia.
Podczas konsultacji projektu rozporządzenia ministerstwo klimatu podniosło maksymalną cenę zakupu energii z morskich farm wiatrowych na aukcji w II fazie wsparcia z 471,83 zł do 512,32 zł za MWh.
Wiceminister pytany o dysproporcje między kwotami proponowanymi przez resort klimatu oraz inwestorami, wskazał, że wynika ona m.in. z odpowiedniej wyceny komponentu bezpieczeństwa w modelu wyliczania ceny maksymalnej przez resort klimatu.
„Bierzemy pod uwagę wnioski zgłaszane przez inwestorów w kwestii bezpieczeństwa, którego zapewnienie wiąże się ze wzrostem kosztów inwestycji. Komponent bezpieczeństwa wymaga od nas analizy i to robimy. Stąd ta dysproporcja, ona z tego wynika. Decyzja jeszcze przed nami. Na pewno dojdziemy do porozumienia” – zaznaczył.
Motyka zapowiedział też, że w ciągu najbliższych tygodni MKiŚ skieruje wniosek o wpis do wykazu prac RM projektu nowej ustawy sektorowej dla offshore’u, której celem będzie głównie zwiększenie tzw. local content w II fazie realizacji projektów morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Na zawodzący niski udział rodzimych przedsiębiorstw w realizacji projektów offshorowych I fazy wskazywali niedawno uczestnicy konferencji PRECOP w Katowicach.
„Chcemy w projektowaniu nowych przepisów (sektorowej ustawy dla offshore’u) bardzo mocno uwzględnić local content. Tutaj prawo unijne jest coraz bardziej elastyczne i chociażby wprowadzenie Net-Zero Industry Act jest w stanie nam bardzo pomóc poprzez uwzględnienie kryteriów pozacenowych, związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem dostaw” – powiedział Motyka.
„Prawo unijne daje możliwość użycia kryteriów pozacenowych, a dla Polski ta możliwość jest realizacją interesu gospodarczego. To są takie aspekty, na które już zwracają uwagę inne państwa i nasi partnerzy za granicą, więc i my powinniśmy” – dodał.
Jak wyjaśnił, chodzi o to, by inwestorzy poza ceną uwzględnili w przetargach na dostawy komponentów i usług potrzebnych do budowy morskich farm wiatrowych, kryterium budowy odpowiedniego łańcucha dostaw, co bezpośrednio wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności pracy takiej farmy.
„Myślę, że powinno to być wzięte pod uwagę w tym projekcie, co automatycznie zwiększy możliwości dla polskich przedsiębiorstw” – dodał.
Pytany, czy w przyszłej ustawie znajdzie się zatem wymóg wobec inwestorów, żeby stosowali kryterium bezpiecznego łańcucha dostaw, odparł, że jego zdaniem, powinno się znaleźć takie obligo, ale sprawa nie jest przesądzona.
„Będziemy o tym dyskutować, żeby pewne obligo się w prawie znalazło. Moim zdaniem - powinno” – zaznaczył.
„Sprawiedliwa transformacja to taka, która uwzględnia lokalne uwarunkowania i daje szansę ludziom, którzy np. pracują w sektorze górniczym, transferu do sektora OZE. To pozostanie w sferze haseł, jeśli nie przeprowadzimy takiej inicjatywy ustawowej” – dodał.
Resort chce, by w I fazie też podnieść poziom local contentu.
„Ale chcemy też rozmawiać z naszymi spółkami, żeby możliwie jak najwięcej korzystały z komponentów, które są produkowane w Polsce” – podsumował.
Julita Żylińska (PAP Biznes)
jz/ asa/