Od inwazji Rosji obywatele Ukrainy założyli w Polsce 77,7 tys. JDG
Od inwazji Rosji obywatele Ukrainy założyli w Polsce 77,7 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych - podaje PIE w raporcie.
"Od początku inwazji Rosji na Ukrainę ponad 1 mln uchodźców znalazło schronienie w Polsce. Miało to swoje odzwierciedlenie w tworzeniu nowych podmiotów gospodarczych. W ciągu ostatnich trzech lat Ukraińcy założyli w Polsce 77,7 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, co stanowi 9 proc. wszystkich zarejestrowanych w tym czasie JDG. W tym czasie powstało też 11,3 tys. spółek z kapitałem ukraińskim" - podaje PIE.
W latach 2022-2024 liczba ukraińskich działalności rosła średnio z roku na rok o 34 proc. Wśród JDG założonych w Polsce w 2024 r., 12 proc. miało właściciela z obywatelstwem ukraińskim. Ukraińskie działalności stanowiły też 84 proc. wszystkich JDG zarejestrowanych przez cudzoziemców.
"Wysoka liczba zakładanych przez Ukraińców JDG ma kilka przyczyn. Częściowo wynika z ograniczeń na rynku pracy, na którym imigranci często są zatrudniani do prac nisko płatnych, tymczasowych, poniżej kompetencji. Własna działalność gospodarcza pozwala na większą niezależność oraz lepsze dopasowanie do posiadanych kwalifikacji. Na wysoki poziom przedsiębiorczości wpływa również zjawisko częstego proponowania pracownikom umów B2B, które jest optymalizacją kosztów" - napisano.
"Trzeba też odnotować, że Ukraińcy wykazują ponadprzeciętną aktywność zawodową. Wskaźnik zatrudnienia wśród imigrantów z Ukrainy (przedwojennych i uchodźców) wynosi 78 proc., co jest wyższym wynikiem niż dla osób w wieku 15 lat i starszych w Polsce (56 proc.). Kolejnym istotnym czynnikiem jest ogólna skłonność imigrantów do samozatrudnienia – w 2/3 krajów OECD imigranci mają większą skłonność do samozatrudnienia niż osoby urodzone w danym kraju (w krajach Europy Środkowo-Wschodniej różnica ta wynosi 5 pkt. proc.)" - dodano.
Struktura branżowa rejestrowanych działalności gospodarczych w latach 2022-2024 jest niemal stała, dominują budownictwo (23 proc.), informacja i komunikacja (18 proc.) oraz pozostała działalność usługowa (13 proc.).
Te trzy sektory obejmują ponad połowę wszystkich zakładanych firm. W 2024 r. w porównaniu z 2022 r. zwiększył się udział JDG związanych z informacją i komunikacją (o 2 pkt. proc.), działalnością profesjonalną, naukową i techniczną, handlem oraz transportem i gospodarką magazynową (po 1 pkt proc.).
W czterech sektorach odnotowano mniejszy udział: pozostała działalność usługowa (o 3 pkt. proc.), budownictwo, zakwaterowanie i gastronomia oraz opieka zdrowotna (po 1 pkt proc.). Wśród 18,2 tys. funkcjonujących obecnie w Polsce ukraińskich firm budowlanych prym wiodą te, które zajmują się wykonywaniem pozostałych robót budowlanych wykończeniowych (32 proc.). Na 14 tys. firm z sekcji informacja i komunikacja 79 proc. zajmuje się działalnością związaną z oprogramowaniem, a wśród pozostałej działalności usługowej, którą świadczy 10,2 tys. ukraińskich firm, 82 proc. stanowią usługi fryzjerskie i kosmetyczne.
PIE podaje, że Ukraińcy w Polsce zakładają nie tylko JDG. Od stycznia 2022 r. do grudnia 2024 r. utworzyli ok. 11,3 tys. spółek z kapitałem ukraińskim, wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczych. Stanowiło to 31 proc. spółek z kapitałem zagranicznym powstałych w tym okresie oraz 7 proc. zarejestrowanych ogółem podmiotów w Polsce.
Na koniec grudnia 2024 r. działało 28,2 tys. spółek z kapitałem ukraińskim, w tym 3279 zarejestrowanych w 2024 r. Nowo zarejestrowane ukraińskie spółki stanowią 27 proc. spółek z kapitałem zagranicznym powstałych w tym czasie. W 2024 r. powstało w Polsce prawie o 23 proc. mniej ukraińskich spółek niż w całym 2022 r. (4259) i o 12 proc. mniej niż w 2023 r. (3713).
Spółki z kapitałem ukraińskim rejestrowane w 2024 r. działają przede wszystkim w handlu (24 proc.), budownictwie (16 proc.) oraz administrowaniu i działalności wspierającej (12 proc.). (PAP Biznes)
map/ ana/