Pengab spadł w III do 18,1 pkt.; koniunktura nie sprzyja wzrostowi popytu na kredyty
Wskaźnik koniunktury bankowej spadł w marcu w porównaniu do lutego o 1,9 pkt. do 18,1 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Minds & Roses. Koniunktura nie sprzyja wzrostowi popytu na kredyty.
Indeks prognostyczny wzrósł mdm o 14,9 pkt. do poziomu 17,0 pkt., natomiast indeks ocen jest niższy mdm o 11,3 pkt. i wyniósł 18,5 pkt.
"W marcu mdm zaobserwowano silny sezonowy spadek aktywności zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców na rynku kredytów, z wyjątkiem kredytów obrotowych oraz mieszkaniowych" - powiedział, cytowany w raporcie, Marcin Idzik z Minds&Roses.
"Odnotowano poprawę odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla rynku kredytów konsumpcyjnych, kredytów mieszkaniowych oraz kredytów inwestycyjnych. Prognozy trzymiesięczne dla rynku kredytów mieszkaniowych są wyraźnie optymistyczne. Nastąpiły negatywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju" - dodał.
Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w marcu 51 pkt., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 1 pkt, a wskaźnik oceny dla tego segmentu jest niższy o 6 pkt. i wynosi 5 pkt.
Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w marcu wyniósł 31 pkt. i w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 4 pkt. Wskaźnik ocen zanotował 7 pkt., czyli w stosunku do poprzedniego miesiąca spadł o 9 pkt.
Podano, że w marcu odnotowano mdm poprawę odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla kredytów mieszkaniowych, kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów obrotowych przedsiębiorstw. Wyraźna korekta prognoz nastąpiła dla kredytów obrotowych oraz lokat terminowych przedsiębiorstw.
Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi 9 pkt., mdm jest niższa o 1 pkt, a rdr spadła o 4 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi 7 pkt., co oznacza mdm spadek o 6 pkt., a rdr jest niższa o 2 pkt.
Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 10 pkt., czyli mdm spadła o 12 pkt., a rdr jest niższa o 10 pkt.
Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 7-24 marca. (PAP Biznes)
mbi/ osz/