Planowane przepisy o sieciach muszą zapewniać ochronę odbiorców prądu - URE
Planowane przepisy o elastycznych umowach o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej muszą zapewniać ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat - napisał URE w uwagach do projektowanych przez MKiŚ zmian w Prawie energetycznym.
Przepisy proponowane przez MKiŚ (UC84) mają zwiększyć elastyczność sieci elektroenergetycznych. Przewidują m.in. tymczasowe przyłączenie do sieci źródeł energii, gdy przepustowość sieci elektroenergetycznej jest ograniczona, np. w czasie modernizacji, i niemożliwe jest przyłączenie źródła do sieci w pełnym wnioskowanym zakresie.
Według przepisów proponowanych przez resort klimatu na czas trwania tych ograniczeń operator systemu elektroenergetycznego będzie mógł zawrzeć z podmiotem ubiegającym się o przyłączenie elastyczną umowę o przyłączenie do sieci.
URE proponuje uzupełnić ten przepis o przesłankę zapewnienia ochrony interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat.
"Wprowadzenie takiego zapisu o charakterze gwarancyjnym wymusi dbałość operatorów o ochronę odbiorców i ograniczy dowolność zapisów takich umów przyłączeniowych" - napisał Urząd.
URE proponuje, by nowy zapis wskazywał, że zawarcie elastycznej umowy o przyłączenie do sieci nie tylko nie może powodować trudności w realizacji inwestycji wynikających z uzgodnionych z prezesem Urzędu Regulacji Energetyki planów, ale także "musi zapewniać ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat”.
Urząd ocenił też, że w celu realizacji zadań przewidzianych w projekcie ustawy, niezbędne będzie utworzenie w Urzędzie dodatkowych 25 etatów. Ma to kosztować ok. 6,6 mln zł do 2034 r.
Uwagi do projektu zgłosiły też inne resorty (m.in. MAP i MS) oraz Rządowe Centrum Legislacji. RCL zgłosił 14 uwag, m.in. nakładanie się proponowanych zmian w tym projekcie na zmiany zawarte w projekcie tzw. wiatrakowej (druk nr 1130), skierowanej niedawno do podkomisji sejmowej.
W marcu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska informowała PAP Biznes, że nowe przepisy o sieciach elektroenergetycznych mają m.in. odstraszać podmioty, które chcę "fejkowo" blokować sobie przyłącza dla OZE.
Dodała wówczas, że drugim celem projektowanych przepisów jest większa transparentność w gospodarowaniu wolnymi mocami w sieciach, a trzecia to wprowadzenie systemu aukcyjnego na te moce, który zostaną uwolnione w systemie w drugiej fazie.
Według OSR do projektu nowelizacji Prawa energetycznego opublikowanego 24 marca na stronach RCL ustawa wprowadzi rozwiązania służące optymalizacji procesu przyłączania nowych źródeł do sieci, w szczególności wydawania warunków przyłączenia.
W projekcie m.in. ustala się ważność warunków przyłączenia na okres 1 roku oraz wprowadza się do umów przyłączeniowych kamienie milowe realizacji inwestycji oraz rezygnuje się z wymogu realizacji przyłączenia OZE w terminie 48 miesięcy od zawarcia umowy o przyłączenie.
Ustawa ma też zagwarantować, zgodnie z wymogami określonymi w dyrektywie 2024/1711, możliwość zawarcia przez odbiorcę końcowego umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej na czas określony po stałej cenie na okres co najmniej jednego roku.
Nowe przepisy mają wdrożyć do polskich przepisów zmiany w przepisach unijnych oraz zrealizować niektóre kamienie milowe KPO. (PAP Biznes)
jz/ gor/