Podpisanie 9 maja traktatu polsko-francuskiego przyspieszy budowę zbiorowego bezpieczeństwa - Tusk
Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że najprawdopodobniej 9 maja w Nancy zostanie podpisany nowy traktat polsko-francuski. To będzie bardzo poważne przyśpieszenie w budowaniu zbiorowego bezpieczeństwa gospodarczego i militarnego - dodał szef rządu.
Tusk podkreślił na początku posiedzenia Rady Ministrów, że dla polskiego bezpieczeństwa kluczowa jest wzmocniona współpraca, na wszystkich poziomach, ze Stanami Zjednoczonymi, ale też z Europą.
Dodał, że dlatego cieszy się, że finalizowane są prace nad nowych traktatem polsko-francuskim.
"Podpiszemy wspólnie z prezydentem (Francji Emmanuelem) Macronem ten traktat najprawdopodobniej - nie chcę zapeszać, ale właściwie wszystko już jest na prostej drodze - 9 maja w Nancy" - powiedział premier.
"To będzie bardzo poważne przyśpieszenie w budowaniu zbiorowego bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa Polski, i gospodarczego, ale także tego wprost bezpieczeństwa militarnego" - dodał.
O planach podpisania nowego traktatu polsko-francuskiej mówił także Macron w poniedziałkowym wywiadzie dla tygodnika "Paris Match". Prezydent Francji poinformował, że 9 maja będzie gościł polskiego premiera w Nancy, by podpisać traktat o przyjaźni. Macron nazwał tę umowę historyczną.
Dokument zostanie podpisany miejscu symbolicznym dla relacji polsko-francuskich. W tym mieście, w 1736 r., po wygnaniu z kraju osiadł jako książę Lotaryngii polski król Stanisław Leszczyński, teść króla Francji Ludwika XV.
Traktat zastąpi poprzednią umowę między Polską a Francją, podpisaną w 1991 r. i ocenianą jako przestarzałą - w późniejszych latach Polska wstąpiła bowiem do Unii Europejskiej. (PAP)
kos/ mok/ asa/