Popyt na polskie wyroby przemysłowe rośnie, wsparciem eksport - Kurtek, Pocztowy (opinia)

50025327.przemysl.jpg

Kontynuacje wzrostu PMI to pozytywna wiadomość; dalszy wzrost popytu na polskie wyroby przemysłowe, wspierany przez wzmożony eksport, jest czymś, na co sektor długo czekał - ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek. Niepokojący może być towarzyszący zwiększającemu się popytowi wzrost presji kosztowej.


Firma S&P Global podała we wtorek, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w marcu wyniósł 50,7 pkt. wobec 50,6 pkt. w lutym.

"Kontynuacja wzrostu wskaźnika PMI to niewątpliwie bardzo dobra wiadomość. W marcowym odczycie wskaźnika zwraca uwagę jego struktura. Dalszy wzrost popytu na polskie wyroby przemysłowe, wspierany przez wzmożony eksport (w związku ze wskazywanym przez firmy zauważalnym odbiciem na rynkach UE), jest czymś, na co polski przemysł długo czekał - napisała w komentarzu po danych ekonomistka.

"Co więcej, wydaje się, że w kolejnych miesiącach zjawisko to powinno nabierać na sile w związku z planowanymi dużymi wydatkami fiskalnymi w Europie, a zwłaszcza w Niemczech, czyli naszego głównego partnera handlowego. Powinno to 'ciągnąć' wyniki polskiego przemysłu w górę" - dodała.

Jak wskazuje Kurtek, niepokojący może być jednak towarzyszący zwiększającemu się popytowi wzrost presji kosztowej.

"W raporcie wskazano, że średnie koszty środków produkcji zwiększyły się w marcu br. po raz pierwszy od pół roku i to w najszybszym tempie od 2 lat. Producenci - jak wskazuje S&P Global - znów byli w stanie podnieść swoje stawki i był to pierwszy nieprzerwany 2-miesięczny wzrost od początku 2023 r." - wskazuje ekonomistka.

"Na razie ogólna presja cenowa pozostaje wciąż słaba na tle danych historycznych, ale nie jest pewne, czy w kolejnych miesiącach nie przybierze jednak na sile" - dodaje. (PAP Biznes)

pat/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,3862 0,12%
1 EUR 4,1831 0,11%
1 GBP 5,0043 0,11%
100 JPY 2,5859 0,54%
1 USD 3,8704 0,25%