Powstanie rejestr dostawców surowców krytycznych i Centrum Analiz Surowcowych - projekt
Powstanie krajowy rejestr kluczowych uczestników całego łańcucha dostaw surowców krytycznych oraz Centrum Analiz Surowcowych, będzie m.in. oceniać zapotrzebowanie gospodarki na surowce krytyczne - wynika z wpisu MKiŚ do wykazu prac RM.
Jak wyjaśniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, celem projektu jest wdrożenie unijnego rozporządzenia ws. zapewnienia bezpiecznych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych (CRMA), które wprowadza nowe zobowiązania dla państw członkowskich dotyczące działań na rzecz rozwoju dostaw surowców zdefiniowanych w CRMA jako surowce krytyczne.
Projekt będzie zakładał m.in. utworzenie listy nowych oraz istniejących projektów dotyczących surowców krytycznych, a także utworzenie Krajowego Rejestru Przedsiębiorstw w Strategicznych Łańcuchach Wartości, który obejmie kluczowe podmioty rynkowe w całym łańcuchu wartości surowców krytycznych oraz monitoring ich działalności.
Ma być też przygotowana informacja o stanie zapasów surowców strategicznych oraz utworzone Centrum Analiz Surowcowych, które będzie odpowiedzialne m.in. za ocenę obecnego oraz przyszłego zapotrzebowania gospodarki krajowej na surowce czy też za monitorowanie i łagodzenia ryzyka zakłóceń w podaży tych surowców.
Przewiduje się też utworzenie krajowych środków dot. obiegu zamkniętego w zakresie surowców krytycznych, które zostaną wpisane w Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2028 (KPGO 2028).
"Jednym z tych środków będzie utworzenie i prowadzenie bazy danych zamkniętych, w tym opuszczonych, obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, wraz z możliwym wytypowaniem obiektów z potencjałem do odzysku surowców krytycznych. Baza ta będzie tworzona przy współpracy z państwową służbą geologiczną, która również będzie prowadziła odpowiednie badania terenowe" - napisał resort.
Nowe przepisy mają też ustanowić administracyjne kary pieniężne dla przedsiębiorców za niewykonanie lub nienależyte wykonanie poszczególnych obowiązków wynikających z CRMA.
Resort klimatu wskazuje, że zapisy CRMA, m.in. dotyczące projektów strategicznych będą wymagały często szybkiego i skutecznego działania w krótkim terminie, co musi być skoordynowane międzyresortowo.
"Dodatkowo, w celu realizacji tych działań, niezbędne jest dostosowanie dokumentu pn. Polityka Surowcowa Państwa do celów CRMA i do aktualnego zapotrzebowania polskiej gospodarki" - wskazano. Nowe przepisy miałyby być przyjęte przez rząd w II kw. (PAP Biznes)
jz/ asa/