Prezydent Brazylii wezwał BRICS do utworzenia alternatywnych metod płatności
Nadszedł czas, aby państwa BRICS stworzyły między sobą alternatywne metody płatności – przekazał w środę brazylijski prezydent, który połączył się zdalnie ze szczytem BRICS w Kazaniu. Liderzy państw członkowskich wezwali do poszerzenia formatu o nowe kraje.
Luiz Inacio Lula da Silva dodał, że Nowy Bank Rozwoju (New Development Bank) – instytucja założona przez BRICS w 2015 r. z siedzibą w Szanghaju – stanowi alternatywę dla zachodnich instytucji finansowych, które w jego ocenie „ponoszą porażkę”.
W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Chin Xi Jinping, który wezwał do reformy międzynarodowej architektury finansowej. Z kolei premier Indii Narendra Modi powiedział o potrzebie integracji członków BRICS w obszarze finansów, przypominając, że platforma zrzesza kraje, których łączny dochód przekracza jedną trzecią światowego PKB.
Na szczycie liderzy wezwali także do rozszerzenia formatu, który obecnie liczy 9 członków. Według prezydenta Rosji Władimira Putina, 30 krajów wyraziło chęć akcesu do BRICS. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow dodał, że członkostwo Turcji w NATO nie jest przeszkodą do dołączenia do platformy, jeżeli Ankara wyraziłaby taką chęć.
Uczestnicy szczytu nakreślili też wizję BRICS jako platformy będącej alternatywą wobec obecnego ładu światowego.
„Spotykamy się w czasie, kiedy wielobiegunowy świat jest zagrożony” – stwierdził w swym przemówieniu prezydent RPA Cyril Ramaphosa. Z kolei Xi powiedział, że BRICS powinien stać się “liderem reformy światowego systemu rządów” i “wzmocnić głos Globalnego Południa”.
Trzydniowy szczyt państw bloku BRICS pod przewodnictwem Putina trwa od wtorku. W ocenie ekspertów, ten blok to próba stworzenia porządku alternatywnego wobec Zachodu, podejmowana głównie przez Rosję i Chiny. Wśród oficjalnych celów istnienia BRICS, oprócz stworzenia nowego systemu walutowego, wymienia się m.in. reformę ONZ. (PAP)
mws/ jpn/ asa/