Projekt rozporządzenia w sprawie pracy w wysokiej temperaturze - w konsultacjach

Pracodawca będzie zobowiązany do czasowego wstrzymania wykonywania pracy, jeśli temperatura w pomieszczeniu przekroczy 35 st., a przy pracy na otwartej przestrzeni 32 st. - zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia MRPiPS, który w środę trafił do konsultacji.


Obecnie rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (obhp) nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach pracy temperatury nie niższej niż 14 st. – chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. Natomiast w pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych, temperatura nie może być niższa niż 18 st.

Obowiązujące przepisy wskazują minimalną temperaturę w miejscu pracy, jednak nie określają temperatury maksymalnej. Uregulowane są jedynie środki ochrony pracownika, który przebywa w warunkach szkodliwych mikroklimatu gorącego. Dotyczą one jednak pracy w wysokiej temperaturze spowodowanej czynnikami technologicznymi, a nie warunkami atmosferycznymi.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, który reguluje kwestie pracy w wysokiej temperaturze.

W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że temperatura powietrza ma szczególne znaczenie w sytuacji dodatkowego obciążenia organizmu wysiłkiem fizycznym, który skutkuje wytwarzaniem ciepła metabolicznego.

Autorzy projektu przywołali opracowanie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytut Badawczego (CIOP-PIB), które wskazuje, że długotrwała praca w środowisku gorącym może powodować nadmierne obciążenie cieplne (stres cieplny), zmęczenie, a także zaburzenia w funkcjonowaniu układu krwionośnego.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy zakłada m.in. nałożenie na pracodawców obowiązku zapewnienia w pomieszczeniu temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy (tempa metabolizmu) nie wyższej niż: 28 st. (301 K) dla pracy o niskim i umiarkowanym tempie metabolizmu i w pomieszczeniach biurowych, 25 st. (298 K) dla pracy o wysokim tempie metabolizmu lub 22 st. (295 K) dla pracy o bardzo wysokim tempie metabolizmu, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.

Ponadto pracodawca będzie zobowiązany do podjęcia odpowiednich rozwiązań organizacyjnych przy pracy na otwartej przestrzeni przy temperaturze powyżej 25 st. Rozwiązania te mają być ustalane w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.

Według projektu, pracodawca będzie też zobowiązany do czasowego wstrzymania wykonywania pracy, jeśli pomimo zastosowania rozwiązań technicznych temperatura w pomieszczeniu pracy przekroczy 35 st., a przy pracy na otwartej przestrzeni 32 st. Jednocześnie w przypadku pracy na otwartej przestrzeni konieczność czasowego wstrzymania pracy dotyczyć będzie jedynie ciężkich prac fizycznych.

W uzasadnieniu wskazano, że obowiązek czasowego wstrzymania pracy nie będzie dotyczył niektórych rodzajów prac, których wykonywanie jest obiektywnie konieczne. Katalog wyjątków od obowiązku czasowego wstrzymania prac w znacznym zakresie pokrywa się z rodzajami prac, których nie dotyczy zakaz pracy w niedzielę.

W projekcie zaproponowano, aby zmiany weszły w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Jednakże pracodawcy do 1 czerwca 2025 roku będą musieli dostosować pomieszczenia pracy do nowych wymogów.(PAP)

kkr/ jann/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5330 -0,29%
1 EUR 4,2637 0,04%
1 GBP 5,1516 0,17%
100 JPY 2,6431 0,31%
1 USD 4,0587 -0,17%