MRPiPS chce utworzyć ze stroną społeczną Zespół ds. Minimalnego Wynagrodzenia przy rządzie
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje utworzenie Zespołu do Spraw Minimalnego Wynagrodzenia, który ma doradzać Radzie Ministrów w kwestii tego wynagrodzenia - podano w projekcie ustawy. W skład zespołu ma wejść po 3 przedstawicieli MRPiPS, organizacji związkowych oraz pracodawców.
Chodzi o projekt, który zapewni wdrożenie do prawa polskiego przepisów dyrektywy UE w zakresie minimalnego wynagrodzenia, co wymaga dokonania zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z 2002 r. Ponieważ ustawa ta była wielokrotnie zmieniana zaproponowano nowy projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Projekt przeszedł etap konsultacji społecznych, a nowy tekst projektu zawiera nowe zapisy o powołaniu Zespołu do Spraw Minimalnego Wynagrodzenia przy Radzie Ministrów.
Zespół ma składać się z trzech przedstawicieli ministra właściwego do spraw pracy, trzech przedstawicieli reprezentatywnych organizacji związkowych oraz trzech przedstawicieli reprezentatywnych organizacji pracodawców.
Członków Zespołu będzie powoływał i odwoływał Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw pracy (w przypadku przedstawicieli ministra) albo na wspólny wniosek ww. reprezentatywnych organizacji.
"Organ ten będzie doradzał Radzie Ministrów w kwestiach związanych z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, w szczególności z ustalaniem i aktualizacją minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pozostawiono otwarty katalog spraw, w których Zespół będzie doradzał (...)" - napisano.
Zespół będzie wyrażał opinie i przedstawiał stanowiska, w szczególności w zakresie m.in.:
− określania mechanizmu ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę i jego zmiany, w tym wyboru i stosowania kryteriów ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,
− aktualizowania minimalnego wynagrodzenia za pracę,
− ustanawiania zróżnicowanych stawek minimalnego wynagrodzenia za pracę i odliczeń od niego,− gromadzenia danych i prowadzenia badań oraz analiz z zakresu minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Przewiduje się, że Zespół będzie przedstawiał opinię w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku następnym w terminie do dnia 7 maja roku negocjacji. Natomiast w roku aktualizacji Zespół przedstawi opinię dotyczącą aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz rekomendację dotyczącą wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku następnym w terminie do dnia 7 maja roku aktualizacji.
Projekt ustawy pozostawia zasadniczo niezmienione obecne reguły ustalania płacy minimalnej, w tym negocjacje w ramach Rady Dialogu Społecznego.
Tak jak w pierwotnej wersji projektu proponuje się orientacyjną wartość referencyjną, stosowaną do corocznej oceny wysokości minimalnego wynagrodzenia, na poziomie 55 proc. prognozowanej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, przyjętej do opracowania projektu ustawy budżetowej.
Implementowana przez projekt dyrektywa pozostawia państwom członkowskim swobodę w zakresie wyboru liczby, rodzaju i poziomu orientacyjnych wartości referencyjnych. Orientacyjna wartość referencyjna ma służyć ocenie adekwatności minimalnego wynagrodzenia, a dyrektywa nie wymaga jej osiągnięcia.
Projekt przewiduje ponadto, że przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia pracownika nie będzie uwzględniało się również dodatku funkcyjnego, innych dodatków oraz premii i nagród.
"Podkreślenia wymaga, że wprowadzana regulacja zakłada kolejne wyłączanie z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę powyższych dodatków przysługujących pracownikowi, bez względu na przyjętą u danego pracodawcy nazwę tych dodatków. Celem wprowadzenia ww. zmiany jest zapewnienie bardziej sprawiedliwego i przejrzystego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz sukcesywne przywracanie motywacyjnego charakteru poszczególnym składnikom wynagrodzenia (np. dodatkowi funkcyjnemu, dodatkowi specjalnemu i innym dodatkom), które obecnie często stanowią uzupełnienie do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę" - napisano w ocenie skutków regulacji projektu. (PAP Biznes)
tus/ osz/