Projekt ws. powiązania 800+ z pracą cudzoziemców czeka na wpis do wykazu prac - MSWiA
Projekt ws. powiązania prawa do świadczenia 800+ z aktywnością cudzoziemców na rynku pracy oraz realizacją obowiązku szkolnego przez ich dzieci oczekuje na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu - poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską resort spraw wewnętrznych i administracji.
"W odpowiedzi na interpelację (...) w sprawie projektu zmiany ustawy dotyczącej dostępu cudzoziemców do świadczenia 800 plus uprzejmie informuję, że projekt ustawy dotyczący ww. zagadnienia oczekuje na wpis do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Po uzyskaniu wpisu rozpoczną się konsultacje międzyresortowe i społeczne" - napisano.
"(...) Proponowane rozwiązania zawierają powiązanie prawa do świadczenia wychowawczego z aktywnością na rynku pracy oraz realizacją obowiązku szkolnego przez dzieci. Powiązanie wypłaty świadczenia z aktywnością zawodową ma na celu motywowanie do podejmowania i utrzymania legalnego zatrudnienia. Przedmiotowe rozwiązania mogą przyczynić się do wzrostu wskaźników zatrudnienia, zwłaszcza wśród osób, które nie były wcześniej aktywne zawodowo" - dodano.
Projekt ustawy zawiera regulacje zapobiegające ryzyku wystąpienia wykluczenia społecznego cudzoziemców legalnie przebywających na terytorium Polski, którzy na skutek obiektywnych zdarzeń utracili zatrudnienie bądź nie mogą go podjąć.
Kryterium aktywności zawodowej przy dostępie do świadczenia będzie dotyczyć cudzoziemców z państw trzecich.
Obywatele Ukrainy będą mieli dostęp do świadczeń na podobnych zasadach, jak pozostali obywatele państw trzecich legalnie przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
"Projektowane regulacje nie powinny mieć wpływu na ich integrację, tym bardziej że ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (dalej: ustawa pomocowa) zawiera przepisy szczególne, ułatwiające obywatelom Ukrainy podjęcie legalnego zatrudnienia według uproszczonych zasad" - dodano.
Z nowe rozwiązania przewidują wprowadzenie mechanizmów umożliwiających bieżącą kontrolę spełnienia warunku zamieszkiwania zarówno wnioskodawcy, jak i jego dzieci na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. ZUS otrzyma w tym celu dostęp do danych z rejestru komendanta głównego Straży Granicznej. (PAP Biznes)
tus/ asa/