Przed mocniejszym cięciem stóp w lipcu RPP może powstrzymać m. in. presja płacowa - Grant Thornton (opinia)

pap_20170126_1Z3.jpg

Ze względu na przyspieszający wzrost PKB oraz strukturalny problem inflacyjny, wynikający z nieustannej presji płacowej w sektorze przedsiębiorstw, w lipcu Rada Polityki Pieniężnej raczej nie zdecyduje się na cięcie stóp procentowych w skali z maja, tj. 50 pb - ocenia główny ekonomista Grant Thornton Marcin Mrowiec. W bazowym scenariuszu stopa referencyjna spadnie do 4,50 proc. na koniec 2025 r. oraz do 4,00 proc. na koniec 2026 r.


"RPP zdecydowała się na obniżkę stóp o 50 pb w maju, zaś kolejnej obniżki stóp procentowych można oczekiwać w lipcu, po publikacji aktualizacji Projekcji Inflacji. Biorąc pod uwagę, iż CPI obniży się pomiędzy styczniem a grudniem 2025 o ok. 200 pb, teoretycznie Rada mogłaby obniżyć stopy w podobnej skali. Tak się jednak nie stanie ze względu na przyspieszający wzrost PKB oraz strukturalny problem inflacyjny, wynikający z nieustannej presji płacowej w sektorze przedsiębiorstw, która z kolei jest skutkiem ciągłego odpływu netto pracowników z rynku pracy" - napisał w raporcie ekonomista.

"Skutkuje to wzrostami płac (wciąż średnio znacznie niższymi niż w Europie Zachodniej) i przekłada się na ceny usług i prawdopodobnie trwałą 'niemożność' zejścia inflacji bazowej netto trwale i wyraźnie poniżej 3 proc. rdr. W tym kontekście bazowy scenariusz zakłada obniżkę stopy referencyjnej do 4,50 proc. na koniec 2025 oraz do 4,00 proc. na koniec 2026" - dodał.

Ekonomista wskazuje, że pierwszy kwartał stał pod znakiem pozytywnych zaskoczeń inflacyjnych - CPI nie przekroczył 5 proc. Jego zdaniem, w kolejnych miesiącach inflacja powinna obniżyć się do poniżej 3 proc. około połowy roku.

"Oprócz wysokiej bazy i wygasania pozapłacowych impulsów inflacyjnych, przyczyniły się do tego: wzrost niepewności co do perspektyw globalnego wzrostu, wywołany m.in. planami wprowadzenia ceł przez USA i późniejszą eskalacją w tym aspekcie na linii USA-Chiny, oraz spadek cen ropy naftowej, któremu towarzyszyło osłabienie dolara" - napisał w raporcie ekonomista.

"Kolejne miesiące przyniosą dalszy spadek CPI, prawdopodobnie poniżej 3 proc. około połowy roku – i na zbliżonych poziomach powinna ona utrzymać się do końca roku. Będzie to dawało miejsce do dalszych obniżek stóp procentowych przez RPP" - dodał. (PAP Biznes)

pat/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5277 -0,28%
1 EUR 4,2454 -0,31%
1 GBP 5,0426 -0,33%
100 JPY 2,6061 -0,17%
1 USD 3,7752 -0,26%