Unijne instytucje zgodziły się na wykorzystanie środków z polityki spójności na obronność
Parlament Europejski i duńska prezydencja w środę uzgodniły ostateczny kształt przepisów pozwalających na wykorzystanie pieniędzy z polityki spójności na nowe priorytety UE, w tym na obronność i ochronę wschodniej granicy Unii. Zmiana dotyczy obecnej perspektywy budżetowej, a więc lat 2026 i 2027.
Zmiany zaproponowała Komisja Europejska 1 kwietnia br. w ramach pakietu dozbrajania UE. Jednym z elementów tego pakietu jest przyjęty w czasie polskiego przewodnictwa w Radzie UE program pożyczek SAFE o wartości 150 mld euro.
W środę duńska prezydencja porozumiała się z Parlamentem Europejskim w sprawie zmian w rozporządzeniach dotyczących wydatkowania pieniędzy z polityki spójności. Chodzi o programy: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Fundusz Spójności, a także Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) oraz Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+).
Za sprawą tych zmian państwa będą mogły przeprogramować fundusze z programów z obecnego budżetu UE w ramach celu „Inwestycje na rzecz zatrudnienia i wzrostu” na „zwiększenie zdolności produkcyjnych przedsiębiorstw sektora obronnego, bez ograniczeń geograficznych ani wielkości przedsiębiorstwa”.
Zmiany mają zachęcić do inwestycji w regionach UE, które graniczą z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Finansowanie unijne w ramach programów skierowanych do regionów przygranicznych będzie mogło wynieść 100 proc. (nie będzie więc obowiązku wkładu własnego). Projekty otrzymają także wyższe zaliczki.
Większe zachęty otrzymają nie tylko projekty z zakresu obronności i bezpieczeństwa, ale również związane z mieszkalnictwem, dostępem do wody i gospodarką wodną, transformacją energetyczną oraz miastami.
Poza zachętami finansowymi dla projektów realizujących wskazane priorytety wydłużony zostanie czas rozliczania - do końca 2030 r. (PAP)
mce/ kar/ osz/