Przewaga firm oczekujących wzrostu popytu za rok vs oczekujących spadku nieco mniejsza - NBP
Przewaga przedsiębiorstw oczekujących wzrostu popytu w perspektywie roku nad przedsiębiorstwami spodziewającymi się jego spadku nieco się zmniejszyła - podano w najnowszym Szybkim Monitoringu NBP. Prognozy popytu na III kw. wśród firm pozostały stabilne w ujęciu kwartalnym.
"Przewaga przedsiębiorstw oczekujących wzrostu popytu w perspektywie roku nad przedsiębiorstwami spodziewającymi się jego spadku nieco się zmniejszyła. Największej rewizji w dół tych prognoz dokonali producenci dóbr konsumpcyjnych, natomiast największą poprawę – i najkorzystniejszy poziom – prognoz formułowały przedsiębiorstwa świadczące usługi nierynkowe. Jednocześnie przedsiębiorstwa nieznacznie podwyższyły prognozy eksportu, przy oczekiwaniach jego wzrostu formułowanych przez producentów wszystkich rodzajów dóbr i usług. W tym kontekście producenci dóbr inwestycyjnych oceniali swoje perspektywy nieco mniej optymistycznie niż pozostałe grupy producentów" - podaje NBP.
"Prognozy popytu na III kw. br. na poziomie całego sektora nie zmieniły się istotnie wobec poprzedniego kwartału. Stabilizacja prognoz nastąpiła przy ich poprawie w przypadku producentów dóbr inwestycyjnych i dostawców usług biznesowych, równoważącej ich pogorszenie wśród producentów pozostałych rodzajów dóbr i usług" - dodano.
Najsilniejsze osłabienie kwartalnych prognoz popytu zostało przy tym odnotowane w grupie przedsiębiorstw świadczących usługi budowlane. Poprawiły się jednocześnie krótkookresowe perspektywy eksportu, zarówno wśród eksporterów wyspecjalizowanych, jak i niewyspecjalizowanych.
Korzystniejsze prognozy eksportu formułowali w szczególności dostawcy dóbr i usług konsumpcyjnych. Natomiast gorzej niż kwartał wcześniej perspektywy eksportu oceniali producenci dóbr inwestycyjnych i zaopatrzeniowych. (PAP Biznes)
tus/ gor/