Ryzyko dla deficytu finansów pub. w '25 asymetryczne w górę; może wynieść 5,8 proc. PKB - Santander BP (opinia)
Ryzyko dla deficytu finansów publicznych w 2025 r. jest asymetryczne w górę; deficyt może wynieść 5,8 proc. PKB wobec założeń rządowych 5,5 proc. PKB - prognozują ekonomiści Santander BP. Istotnym elementem stojącym za wzrostem deficytu w ostatnich latach był wzrost kosztów obsługi długu.
"Naszym zdaniem ryzyko dla deficytu finansów publicznych w 2025 r. jest asymetryczne w górę i zakładamy, że wyniesie on 5,8 proc. PKB wobec założeń rządowych 5,5 proc. PKB. Już w naszym wrześniowym komentarzu do projektu ustawy budżetowej postulowaliśmy, że założenia makroekonomiczne nie są zbyt konserwatywne, a zakładane stopy wzrostu dla niektórych wpływów podatkowych, zwłaszcza VAT, są zbyt optymistyczne. Obecnie także rządowe prognozy odnośnie do CIT wydają się zbyt wysokie i naszym zdaniem łączne wpływy podatkowe mogą być o 25 mld zł niższe niż założone w ustawie budżetowej" - napisano w raporcie.
"Dodatkowo, ponieważ w tym roku czekają nas wybory prezydenckie (w maju), to nie można wykluczyć, że do tego czasu pojawią się nowe propozycje dotyczące podwyższania świadczeń społecznych" - dodano.
Zdaniem ekonomistów, istotnym elementem stojącym za wzrostem deficytu w ostatnich latach był wzrost kosztów obsługi długu oraz wydatków na obronność, które w 2021 r. wyniosły łącznie niecałe 3 proc. PKB, a w 2024 r. wyniosą – według szacunków Santander BP - nieco ponad 5 proc. PKB.
"Zakładamy, że w 2025 r. wydatki te w ujęciu do PKB będą się stabilizować, nie będą zatem istotnie wpływały na wzrost deficytu w porównaniu rocznym. Zakładamy, że rząd będzie w stanie wygenerować oszczędności w innych działach, dzięki czemu deficyt finansów publicznych ma szansę pozostać poniżej 6 proc. PKB" - oceniają ekonomiści.
"Natomiast naszym zdaniem prawdopodobne jest, że w 2025 r. nie uda się ograniczyć deficytu w porównaniu do 2024 r., co może wymagać szybszej ścieżki konsolidacji w kolejnych latach, by spełnić wymagania Komisji Europejskiej" - dodano.
Ekonomiści wskazują, że przy dość wysokim deficycie i niskiej inflacji, dług publiczny będzie szybko narastał, a w 2026 r. może przebić 60 proc. PKB (w ujęciu GG).(PAP Biznes)
pat/ ana/