W '25 stopniowe obniżanie się dynamiki płac, ale wciąż na relatywnie wysokim poziomie - Santander BP (opinia)
W 2025 r. można oczekiwać stopniowego obniżania się dynamiki płac Polsce, przy utrzymaniu jej na relatywnie wysokim poziomie - oceniają ekonomiści Santander BP.
"Zakładamy, że układ ograniczonego popytu i ograniczonych zasobów wolnej siły roboczej doprowadzi w 2025 r. do stopniowego obniżania się dynamiki płac przy utrzymaniu jej na relatywnie wysokim poziomie. Słabszy będzie też impuls pochodzący z podwyżki płacy minimalnej, bo rośnie ona od stycznia 'tylko' o 8,5 proc. (10,0 proc. rdr). Nie będzie też uzupełniającej podwyżki w lipcu" - napisano w raporcie.
"Dostępne badania ankietowe wśród przedsiębiorców potwierdzają, że dojdzie do powolnego opadania dynamiki płac. Wg Szybkiego Monitoringu NBP presja płacowa jest na poziomie zbliżonym do mediany z ostatniej dekady. W badaniu ankietowym PIE wskaźnik planów podwyżkowych wyszedł dołem poza przedział wahań z ostatnich miesięcy, a wyliczona z niego linia trendu zeszła najniżej od I poł. 2021 r." - dodano.
Santander BP prognozuje, że dynamika płac w gospodarce narodowej w I kw. 2025 r. obniży się w okolice 8 proc. rdr, a średnio w całym roku wyniesie 7,5 proc.
"Zgadzamy się z listopadową projekcją NBP, że pod koniec przyszłego roku płace w gospodarce narodowej będą rosły średnio o ok. 7 proc. rdr, jednak zakładamy, że już w I kw. dynamika zejdzie w okolice 8 proc. rdr. W konsekwencji średnia roczna wg nas (7,5 proc.) będzie niższa niż to widzi bank centralny (ok. 9 proc.)" - napisano w raporcie.
"Po szybkim spadku przeciętnej marży przez ostatnie dwa lata firmy mogą asertywnej podchodzić do negocjacji płacowych" - dodano. (PAP Biznes)
pat/ ana/