Rząd przyjął projekty ustaw uszczelniających napływ cudzoziemców na uczelnie i rynek pracy
Rząd przyjął w środę 4 projekty ustaw uszczelniających napływ cudzoziemców na uczelnie i rynek pracy. Projekty przewidują m.in. regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce, w tym w zawodach wysokich kwalifikacji, eliminację luk w systemie wizowym, czy przeciwdziałanie migracji przez Białoruś.
PROJEKT USTAWY O WARUNKACH DOPUSZCZALNOŚCI POWIERZANIA PRACY CUDZOZIEMCOM NA TERYTORIUM RP
Projekt przewiduje regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Nowe rozwiązania zakładają m.in. wyższe kary za nielegalne powierzanie im pracy. Zaproponowane przepisy zakładają także usprawnienie procedur, zmniejszenie zaległości w urzędach oraz pełną elektronizację postępowań.
Najważniejsze rozwiązania:
Zaostrzone zostają sankcje za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców. Taka praktyka będzie zagrożona karą grzywny w wysokości od 3 tys. do 50 tys. zł za każdy przypadek takiego zatrudnienia.
Wojewoda odmówi wydania zezwolenia na pracę pracodawcy, który np. nie prowadzi działalności uzasadniającej powierzenie pracy cudzoziemcowi w danym okresie lub działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Polski. Wprowadzona zostaje elastyczna procedura, która pozwoli poszczególnym powiatom zdecydować w jakich branżach ograniczyć możliwość powierzania pracy cudzoziemcom na terenie tego powiatu i w jakim okresie.
Wprowadzona zostaje pełna elektronizacja dotycząca procedury wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców – począwszy od złożenia wniosku, aż po odbiór decyzji w tych sprawach. Rozwiązanie skróci terminy wydawania zezwoleń na pracę oraz usprawni proces rozpatrywania spraw. Elektronicznie prowadzone będzie także postępowanie odwoławcze.
Systemy informatyczne stosowane będą również do monitoringu wykorzystania zezwoleń i oświadczeń dotyczących pracy cudzoziemców. Pełna cyfryzacja procedury udzielania zezwoleń na pracę cudzoziemców pozwoli na lepsze gospodarowanie zasobami kadrowymi urzędów pracy.
Nowe przepisy przewidują ponadto możliwość realizowania programów integracyjnych dla cudzoziemców. Chodzi np. o pomoc w nauce języka polskiego. Publiczne służby zatrudnienia będą mogły także tworzyć wyspecjalizowane punkty wspierania cudzoziemców na rynku pracy.
Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wprowadzone zostają także przepisy przejściowe, które pozwolą na dostosowanie systemu teleinformatycznego do nowych przepisów w ciągu 2 lat.
PROJEKT USTAWY O ZMIANIE USTAWY O CUDZOZIEMCACH ORAZ NIEKTÓRYCH INNYCH USTAW
Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Dotyczy to w szczególności dyrektywy w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.
Najważniejsze rozwiązania:
Unijne przepisy nakładają obowiązek przyjęcia rozwiązań prawnych dotyczących kwestii wjazdu, praw oraz udzielania zezwoleń pobytowych do celów zatrudnienia cudzoziemców w zawodach, które wymagają wysokich kwalifikacji – Niebieskiej Karty UE. Dotyczy to także warunków wjazdu, pobytu i praw członków ich rodzin.
Dyrektywa UE obejmuje ponadto kwestie możliwości skorzystania przez posiadacza Niebieskiej Karty UE z mobilności krótkoterminowej oraz długoterminowej w innym unijnym państwie niż państwo członkowskie, które jako pierwsze przyznało Niebieską Kartę UE.
Mobilnością krótkoterminową będzie korzystanie przez posiadacza Niebieskiej Karty UE z uprawnienia do pobytu w innym państwie UE przez okres do 90 dni w dowolnym okresie liczącym 180 dni – w celu wykonywania działalności zawodowej. W ramach mobilności krótkoterminowej, posiadacze Niebieskiej Karty UE nie będą musieli posiadać zezwolenia na pracę.
Na posiadaczy Niebieskiej Karty UE nałożony zostanie jednak obowiązek przedstawienia – w trakcie przekraczania granicy Polski – dowodu, że ich wjazd i pobyt w naszym kraju ma na celu prowadzenie działalności zawodowej.
Mobilnością długoterminową będzie uprawnienie do wjazdu i pobytu posiadacza Niebieskiej Karty UE na czas przekraczający 90 dni w danym państwie UE.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
PROJEKT USTAWY O ZMIANIE NIEKTÓRYCH USTAW W CELU WYELIMINOWANIA NIEPRAWIDŁOWOŚCI W SYSTEMIE WIZOWYM RP
Celem nowych przepisów jest wyeliminowanie nieprawidłowości w polskim systemie wizowym. Zaproponowane rozwiązania wpisują się w założenia rządowej strategii migracyjnej Polski na lata 2025–2030.
Rząd oczekuje, że nowe przepisy ograniczą proceder wykorzystywania polskich wiz w innym celu niż ten, w którym zostały wydane. Przyjęte rozwiązania mają także przyczynić się do zmniejszenia obciążenia polskich konsulatów.
Najważniejsze rozwiązania:
Wprowadzona zostaje reforma systemu wydawania wizy krajowej w celu odbycia studiów oraz systemu wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zmiany obejmą także system korzystania z mobilności studenta.
Ustanowiona zostaje m.in. zasada, że każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce, będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
Rektor uczelni lub kierownik jednostki prowadzącej studia będzie musiał niezwłocznie zawiadomić pisemnie konsula, który wydał cudzoziemcowi wizę krajową w celu odbycia studiów, o niepodjęciu studiów przez tego cudzoziemca. Wprowadzony zostaje limit cudzoziemców kształcących się na studiach na danej uczelni.
Nowe przepisy ograniczają dostęp do możliwości ubiegania się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Chodzi o posiadaczy wiz i dokumentów pobytowych wydanych przez inne państwo członkowskie albo polskich wiz wydanych np. w celu tranzytu, udziału w imprezach kulturalnych i sportowych, studiów itp.
Przyjęte rozwiązania mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, jednak część przepisów zacznie obowiązywać w terminie późniejszym, tak by umożliwić właściwym podmiotom przygotowanie się do wprowadzenia zmian.
PROJEKT USTAWY O ZMIANIE USTAWY O UDZIELANIU CUDZOZIEMCOM OCHRONY NA TERYTORIUM RP
Zapisy zawarte w projekcie ustawy wzmocnią ochronę granicy poprzez przeciwdziałanie zjawisku wykorzystywania migracji przez Białoruś. W tym celu wprowadzona zostaje możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o azyl. Nowe przepisy przewidują także dodatkowe przesłanki, które umożliwią pozbawianie statusu uchodźcy.
Najważniejsze rozwiązania:
Wprowadzone zostają podstawy prawne dotyczące możliwości czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Będzie to możliwe, jeśli łącznie spełnione będą następujące warunki:
- wystąpi instrumentalizacja migracji, czyli wykorzystanie migracji do walki hybrydowej;
- działania podejmowane w jej ramach będą stanowić poważne i rzeczywiste zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa lub społeczeństwa;
- brak innych środków, za pomocą których można zapobiec temu zagrożeniu.
Czasowe ograniczenie prawa do złożenia wniosku o ochronę międzynarodową będzie mogło być ogłoszone w rozporządzeniu Rady Ministrów. Jednorazowy okres ograniczenia nie będzie mógł przekroczyć 60 dni.
Czas ten będzie mógł jednak zostać przedłużony maksymalnie o 60 dni, jeśli zgodę na to wyrazi Sejm. Rada Ministrów określi odcinek graniczny, na którym ograniczenie będzie stosowane. Na granicy zewnętrznej nieobjętej przepisami rozporządzenia, stosowane będą zasady ogólne.
Z czasowego ograniczenia prawa złożenia wniosku o ochronę międzynarodową wyłączone będą tzw. grupy wrażliwe. Chodzi m.in. o kobiety ciężarne, małoletnich bez opieki oraz osoby, które wymagają szczególnego traktowania.
W trakcie obowiązywania ograniczenia nie będzie możliwości złożenia wniosku wspólnego przez członków rodziny. Nowe przepisy przewidują ponadto wprowadzenie dodatkowych przesłanek dotyczących pozbawienia statusu uchodźcy. Chodzi o osoby, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, a także cudzoziemców skazanych prawomocnym wyrokiem za szczególnie poważne przestępstwo.
Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. (PAP Biznes)
tus/ asa/