Szefowa MKiŚ dopuszcza scenariusz, że ustawa wiatrakowa poczeka na nowego prezydenta (opis)

Największą niewiadomą ws. ustawy liberalizującej wymogi odległościowe dla farm wiatrowych na lądzie jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy - oceniła w rozmowie z dziennikarzami minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że dopuszcza scenariusz, że ustawa poczeka na nowego prezydenta, choć decyzje są teraz w rękach parlamentu.


Jako pierwszy priorytet resortu na ten rok, szefowa MKiŚ wskazała skierowaną do sejmowych komisji ustawę o wymogach odległościowych dla farm wiatrowych na lądzie.

"Chcemy podwoić moce w wiatrakach do 2030 r. do 20 GW, co da nam oszczędności na opłatach w ramach systemu ETS rzędu 8 mld zł rocznie dla gospodarki, bo o tyle skurczy nam się zapotrzebowanie na certyfikaty (na emisję CO2), gdybyśmy mieli produkować tę energię z jakichś emisyjnych źródeł" - zaznaczyła.

Wymieniła też zawartą w ustawie jedną z opcji repoweringu, czyli możliwą wymianę części starego wiatraka bez konieczności uzyskania nowego pozwolenia na budowę w przypadku, gdy nie ulegają zmianie wymiary wiatraka. Przy innych opcjach będzie wymagany m.in. monitoring środowiskowy.

Podkreśliła, że zawarte w ustawie rozwiązania przyspieszą też budowę linii bezpośrednich z lądowymi elektrowniami wiatrowymi.

"Bardzo wielu potencjalnych inwestorów np. z przemysłu energochłonnego, którzy chcieliby sobie stawiać elektrownię i poprowadzić linię bezpośrednią narzekało na to, że mają problem z tym, że w gminach są zablokowane plany zagospodarowania przestrzennego w związku z tym, że wchodzą plany ogólne (...), dlatego przygotowaliśmy takie rozwiązanie, żeby pracować w oparciu o zintegrowane plany inwestycyjne. To zdecydowanie upraszcza, skraca z 1,5 roku czy 2 lat do kilku miesięcy czas przygotowania dokumentacji" - powiedziała.

Pytana o podpis prezydenta, gdy ustawa wyjdzie z Sejmu, odparła, że jest to największa niewiadoma dotycząca tej ustawy.

"Pewnie będę próbowała rozmawiać na ten temat z przedstawicielami pana prezydenta" - powiedziała Hennig-Kloska.

"Dotychczas pan prezydent podpisywał ustawy ważne społecznie i gospodarczo bez uwzględniania politycznych aspektów, ta również powinna być tak rozpatrzona. To jest ustawa, której potrzebujemy, jeżeli chcemy mieć niższe ceny energii i bezpieczeństwo energetyczne" - podkreśliła.

Jak zaznaczyła ustawa jest też bardzo bezpieczna dla ludzi, bo decyzje ws. lokalizacji wiatraków będzie podejmować gmina we współpracy ze społecznością lokalną.

"W tej sytuacji nie widzę podstaw do tego, żeby tę ustawę wetować, a już tym bardziej odsyłać do Trybunału Konstytucyjnego, bo ona nie budzi żadnych wątpliwości konstytucyjnych" - zaznaczyła minister.

Przyznała jednak, że dopuszcza taki scenariusz, że ustawa poczeka na nowego prezydenta.

"Ale to już będzie decydował parlament. Legislacja ta nie jest już w rękach ministerstwa, tylko pana marszałka i parlamentarzystów i pani marszałek Senatu" - powiedziała Hennig-Kloska.

Szefowa MKiŚ odniosła się też do innych priorytetów jej resortu na ten rok.

"Drugi priorytet to ustawa o sieciach i pracujemy też nad tym, co dalej z rynkiem mocy po 2030 r. i będziemy chcieli jeszcze w pierwszym półroczu rozpocząć dyskusję na ten temat na komitecie ekonomicznym Rady Ministrów" - powiedziała Hennig-Kloska.

Jako kolejny priorytet wymieniła obszary przyspieszonego rozwoju OZE - rozwiązanie to zawarte jest w projekcie tzw. ustawy offshorowej. MKiŚ analizuje w tej chwili uwagi po konsultacjach do tego projektu. (PAP Biznes)

jz/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4429 1,72%
1 EUR 4,2208 1,11%
1 GBP 5,0063 0,20%
100 JPY 2,6144 1,37%
1 USD 3,8094 -1,20%

Powiązane