Trwały powrót CPI do przedziału odchyleń nastąpi w I kw. 2026 r. - projekcja NBP
Trwały powrót dynamiki cen konsumenta do przedziału odchyleń nastąpi w I kw. 2026 r - wynika z najnowszej projekcji NBP.
"Po osiągnięciu szczytu w I kw. 2025 r. na poziomie 4,9 proc. rdr, inflacja CPI w III kw. powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.), ale w IV kw. ponownie wzrośnie (do 3,6 proc. rdr). Zgodnie z wynikami projekcji – przy założeniu stałych stóp procentowych NBP – trwały powrót dynamiki cen konsumenta do przedziału (1,5-3,5 proc.) nastąpi w I kw. 2026 r." - napisano.
W 2025 r. inflacja CPI będzie znajdowała się pod istotnym wpływem działań regulacyjnych w zakresie cen energii elektrycznej i gazu ziemnego. Do spadku inflacji CPI w III kw. br. przyczyni się decyzja Prezesa URE z maja br., na mocy której od 1 lipca br. będą obowiązywać niższe taryfy na sprzedaż gazu ziemnego gospodarstwom domowym.
W tym samym kierunku oddziałuje efekt bazy związany z częściowym odmrożeniem cen energii elektrycznej w lipcu 2024 r. Skala spadku dynamiki cen energii będzie jednak ograniczana przez przywrócenie z początkiem lipca br. pobierania opłaty mocowej.
W IV kw. ma natomiast wygasnąć mechanizm ceny maksymalnej na energię elektryczną i zgodnie z przyjętymi w projekcji założeniami rachunki gospodarstw domowych będą rozliczane według wyższych stawek, a stopa inflacji CPI ponownie wzrośnie.
Jak wynika z projekcji inflacja bazowa na przestrzeni 2025 r. będzie kształtować się pod wpływem obniżającej się dynamiki kosztów pracy, ale jej spadek będzie ograniczony. Przyczynić się ma do tego wciąż wysoka dynamika cen administrowanych, w tym usług mieszkaniowych za wywóz śmieci, zaopatrywanie w zimną wodę oraz odprowadzanie ścieków.
Inflację bazową w 2025 r. będą podwyższać również wyższe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe i ich substytuty.
"W latach 2026-2027 inflacja CPI będzie znajdować się pod coraz silniejszym wpływem słabnącego tempa wzrostu wynagrodzeń, które ze względu na mechanizmy rynkowe oddziałuje z pewnym opóźnieniem na kształtowanie się cen. Dezinflacji będzie sprzyjać również założony umiarkowany wzrost cen importu związany z niską inflacją w otoczeniu polskiej gospodarki oraz obniżonym poziomem cen surowców energetycznych na światowych rynkach" - napisano.
"W dalszym horyzoncie projekcji spadek dynamiki cen będzie wspierany przez niską presję popytową odzwierciedloną w obniżeniu się luki popytowej, która ponownie będzie przyjmowała ujemne wartości. W wyniku oddziaływania powyższych czynników inflacja CPI w latach 2026-2027 powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP" - dodano. (PAP Biznes)
tus/ osz/