UE i USA rozmawiały o obniżaniu barier handlowych i uniknięciu nakładania nowych ceł

Komisarz UE ds. handlu Marosz Szefczovicz oświadczył w czwartek w Waszyngtonie, że ma nadzieję na to, że USA i Unii uda się uniknąć nakładania wzajemnych ceł. Komisarz zaznaczył, że w rozmowach z przedstawicielami Białego Domu proponował wzajemne obniżenie ceł i barier oraz wyrównanie bilansu handlowego.


Jak powiedział komisarz podczas briefingu po rozmowach z nowym ministrem ds. handlu Howardem Lutnickiem i innymi przedstawicielami administracji, jego przesłaniem była chęć uniknięcia wojny handlowej z USA i współpraca m.in. w wyzwaniach pochodzących z Chin. Przekazał, że rozmowy w Białym Domu, w których uczestniczyli też przyszły przedstawiciel USA ds. handlu (USTR) Jamieson Greer i dyrektor Narodowej Rady Ekonomicznej Stanów Zjednoczonych Kevin Hassett, trwały cztery godziny; dotyczyły szerokiego zakresu wzajemnych pretensji i dały impuls dalszym działaniom, by uniknąć bolesnej wymiany ciosów między gospodarkami.

"Myślę, że musimy po prostu dalej rozmawiać, użyć tego pędu, który wczoraj wygenerowaliśmy i skupić się na bardziej pozytywnej agendzie, a nie na nakładaniu środków i przeciwśrodków" - powiedział podczas konferencji prasowej w delegaturze KE w Waszyngtonie.

Szefczovicz poinformował, że zaproponował Amerykanom wzajemne obniżenie ceł na wszystkie wyroby przemysłowe, a także samochody. Jak zaznaczył, Unia jest też gotowa obniżyć cła na amerykańskie samochody z obecnych 10 proc. do 2,5 proc., które stosują USA. Jednocześnie zaznaczył, że Ameryka nakłada 25-proc. cła na ciężarówki i pickupy i że UE chce obniżenia tych barier ze strony Waszyngtonu.

Pytany o kwestię podatku VAT, który w ostatnich tygodniach był podawany przez prezydenta Trumpa i innych urzędników jako przykład "niesprawiedliwych" praktyk handlowych ze strony UE równoznacznych z cłami, Szefczovicz powiedział, że starał się wytłumaczyć amerykańskim partnerom, że nie jest to cło, lecz odpowiednik amerykańskiego podatku od sprzedaży (sales tax) i nie jest to danina dyskryminująca zagraniczne firmy.

Powiedział też, że choć Amerykanie przedstawili listę pretensji dotyczących pozacłowych barier handlowych w UE, to Europa ma własną listę pretensji dotyczących praktyk w USA. Zaproponował też odroczenie zapowiedzianych przez USA ceł, by dać czas na rozwiązanie wzajemnych problemów.

Odnosząc się do zapowiedzianych przez USA ceł na stal i aluminium, komisarz stwierdził, że wciąż ma nadzieję na uniknięcie nałożenia tych ceł na metale z UE i zaznaczył, że USA i UE powinny w kwestii stali współpracować, bo mają wspólny i globalny problem z zalewem taniej stali z Chin, wynikającym z chińskiej nadprodukcji. Podkreślił jednak, że jeśli USA zdecydują się na ostateczne nałożenie ceł, reakcja UE będzie "stanowcza i proporcjonalna".

Szefczovicz mówił też o różnicach w statystykach handlowych prowadzonych przez obie strony. Jak stwierdził, wbrew temu co mówi Trump i Amerykanie, ich deficyt w handlu towarami z UE wynosi 150 mld dolarów, lecz biorąc pod uwagę również handel usługami, wynosi on 50 mld USD, podczas gdy wartość całej wymiany handlowej to 1,7 bln dolarów.

Zaznaczył też, że średnia amerykańska stawka ceł na towary z UE to 1,4 proc., podczas gdy unijna na towary z USA to 0,9 proc., a większość dóbr z USA nie jest obejmowana cłami. Słowacki polityk wyraził przy tym wiarę w to, że 50-miliardowy deficyt może być "szybko i łatwo" zniwelowany poprzez zwiększenie zakupów LNG przez Europę.

Odnosząc się do amerykańskiej krytyki dotyczącej traktowania amerykańskich gigantów Big Tech przez Unię, Szefczovicz zaznaczył, że Unia jest w wielu przypadkach dla nich większym rynkiem, niż USA i odpowiada za 30-50 proc. ich przychodów. Powiedział też, że wyjaśniał Amerykanom europejską filozofię stojącą za regulacjami cyfrowymi i o tym, że mają one chronić "małych gości" przed nadużyciami dużych.

Zapowiedział też, że po powrocie z Waszyngtonu spotka się z przedstawicielami państw UE, a także z przemysłem motoryzacyjnym, by omówić dalsze kroki.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4313 0,53%
1 EUR 4,1766 0,44%
1 GBP 5,0409 0,52%
100 JPY 2,6450 0,92%
1 USD 4,0027 0,61%