UE wszczyna dwa nowe postępowania sądowe wobec W. Brytanii ws. kontroli celnych w Irlandii Płn.
Komisja Europejska wszczęła w środę dwa nowe postępowania sądowe przeciwko Wielkiej Brytanii po tym, jak Londyn opublikował plany uchylenia niektórych przepisów regulujących handel w Irlandii Północnej po brexicie – podała KE w środę w komunikacie.
UE wznawia postępowanie wszczęte przeciwko Wielkiej Brytanii w marcu 2021 r. w sprawie niewdrożenia protokołu, a także wszczyna dwie nowe sprawy o naruszenie przepisów dotyczących niewypełnienia przez Wielką Brytanię zobowiązań w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa. Postępowanie w sprawie uchybienia może ostatecznie doprowadzić do nałożenia kar finansowych przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) na Wielką Brytanię, ale sprawy będą toczyć się przez wiele miesięcy.
Rząd Borisa Johnsona zaproponował ustawę znoszącą niektóre kontrole celne towarów, napływających do Irlandii Płn. z innych regionów Zjednoczonego Królestwa, kwestionującą rolę ETS w podejmowaniu decyzji w sprawie części porozumienia pobrexitowego uzgodnionego przez UE i Wielką Brytanię.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic, który nadzoruje stosunki UE z byłym członkiem UE Wielką Brytanią, powiedział, że nie ma uzasadnienia dla jednostronnej zmiany umowy międzynarodowej.
„Niech nikt nie ma wątpliwości - nie ma żadnego prawnego ani politycznego uzasadnienia dla jednostronnej zmiany umowy międzynarodowej. Otwarcie drzwi do jednostronnej zmiany umowy międzynarodowej jest również naruszeniem prawa międzynarodowego. Nazwijmy rzeczy po imieniu. To nielegalne” – powiedział na konferencji prasowej, dodając, że działania Londynu rzucają cień na stosunki UE-Wielka Brytania w czasach, gdy współpraca międzynarodowa jest niezwykle istotna wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
„Zdecydowaliśmy, że nasza reakcja powinna być ukierunkowana i proporcjonalna. Oferujemy dziś nie tylko działania prawne, ale także określamy, co konkretnie możemy zrobić” – dodał.
KE podała, że nadal chce wznowić rozmowy z Wielką Brytanią w celu rozwiązania problemów z wysyłką brytyjskich produktów do Irlandii Północnej.
Irlandia Płn. znajduje się na jednolitym rynku towarów UE, co oznacza, że przywóz z pozostałej części Wielkiej Brytanii podlega zgłoszeniom celnym i czasami wymaga kontroli po przybyciu. Układ miał na celu uniknięcie przywrócenia kontroli granicznych między Irlandią Północną a Irlandią będącą członkiem UE, które zostały zniesione po porozumieniu pokojowym w Wielki Piątek z 1998 roku.
W październiku ubiegłego roku KE przedstawiła szereg propozycji dotyczących uproszczenia formalności celnych i ograniczenia kontroli, a w środę opublikowała przykładowy trzystronicowy certyfikat, który będzie towarzyszył przewożeniu towarów.
Umowa o warunkach brexitu weszła w życie 31 stycznia 2020 r., gdy Wielka Brytania formalnie wystąpiła z UE. (PAP Biznes)
kkr/ gor/