Unia Europejska i kraje Zatoki Perskiej wspólnie o potrzebie pokoju w Ukrainie

Po pierwszym w historii szczycie Unia Europejska i sześć krajów Zatoki Perskiej we wspólnym oświadczeniu podkreśliły potrzebę osiągnięcia jak najszybciej kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego pokoju w Ukrainie. Wyraziły obawy o atak na misję ONZ w Libanie.

W środowym szczycie wzięli udział przywódcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Omanu, Kataru i Kuwejtu, które wchodzą w skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC). Obecni byli m.in. książę saudyjski Mohammed bin Salman oraz emir Kataru Tamim bin Hamad Al Thani.

Do momentu rozpoczęcia szczytu nie było jasne, czy w tekście wspólnego oświadczenia znajdzie się kwestia wojny Rosji przeciwko Ukrainie oraz odpowiedzialności, jaką za nią ponosi Kreml. Ostatecznie kompromisem było odniesienie do rezolucji ONZ, którą poparły w głosowaniu także kraje Zatoki Perskiej.

Liderzy UE i GCC przypomnieli rezolucję ONZ, w której kraje członkowskie w najmocniejszych słowach potępiły agresję Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie i żądały, aby Federacja Rosyjska natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły zbrojne z terytorium Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

Autorzy środowego oświadczenia podkreślili potrzebę osiągnięcia, tak szybko jak to możliwe, kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie zgodnie z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych.

"Potwierdzamy nasze zaangażowanie na rzecz suwerenności, niepodległości, jedności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, obejmujących jej wody terytorialne" - napisano w oświadczeniu.

Doceniono w nim wysiłki mediacyjne krajów Zatoki Perskiej w kwestiach humanitarnych, takich jak wymiana jeńców wojennych czy łączenie rodzin.

Poza Ukrainą trudnymi tematami w pracach nad wspólną deklaracją były sformułowania dotyczące polityki i celów klimatycznych, a także Iranu. Jak mówił anonimowy unijny dyplomata, kraje GCC unikały jednoznacznego potępienia Teheranu chcąc pozostawić przestrzeń do dialogu.

W oświadczeniu UE i GCC wezwały Iran do deeskalacji. Wyraziły też ubolewanie z powodu niesłabnących postępów Teheranu w kwestii nuklearnej.

Obie strony wyraziły obawy ze względu na konflikt izraelsko-palestyński, a także z powodu niebezpiecznej eskalacji w Libanie.

"Uznajemy zasadniczą rolę, jaką Libańskie Siły Zbrojne i tymczasowe siły ONZ w Libanie (UNIFIL) odgrywają w łagodzeniu ryzyka eskalacji. Potępiamy wszystkie ataki na misje ONZ i wyrażamy szczególnie poważne obawy dotyczące niedawnego ataku na UNIFIL" - napisali liderzy UE i GCC nawiązując do serii incydentów, podczas których wojska izraelskie naruszały i ostrzeliwały placówki UNIFIL.

Obie strony zobowiązały się do dalszych prac nad porozumieniem o wolnym handlu z rozdziałem inwestycyjnym.

UE i GCC mają także pracować nad bezpiecznym i wzajemnie korzystnym ruchem bezwizowym.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

mce/ ap/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5688 0,32%
1 EUR 4,2931 0,04%
1 GBP 5,1510 0,44%
100 JPY 2,6377 0,53%
1 USD 3,9348 0,13%