W '24 roboty przemysłowe miało 18 proc. dużych firm i tylko 4 proc. MŚP - badanie PIE

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2024 r.18 proc. dużych przedsiębiorstw (powyżej 250 pracowników) wykorzystywało roboty przemysłowe, a w firmach mikro, małych i średnich odsetek ten nie przekraczał 4 proc. Bardziej zainteresowane robotyzacją są firmy zorientowane na eksport.

robot.jpg

"Z perspektywy krajowej najczęściej w roboty przemysłowe inwestują duże firmy. Według danych PIE 18 proc. dużych przedsiębiorstw, tj. zatrudniających 250 i więcej pracowników wykorzystywało roboty przemysłowe w 2024 r. Jednocześnie w firmach mikro, małych i średnich odsetek ten nie przekraczał 4 proc." - napisano w udostępnionym PAP Biznes raporcie.

Z innych badań PIE, które obejmowały wyłącznie produkcyjne firmy eksportowe, wynika, że znacząca część takich firm wdrożyła lub wdraża robotyzację, a różnice między branżami są mniejsze niż wskazują dane Międzynarodowej Federacji Robotyki, co może wynikać z odmiennych wolumenów robotyzacji w poszczególnych branżach.

Na pytanie „Jak państwa firma odnosi się do korzystania z następujących technologii: robotyzacja?” wśród ogółu badanych firm 33 proc. wskazało odpowiedź „Wdrożyła lub wdraża”, 15 proc. rozważa wdrożenie, również 15 proc. nie jest zainteresowane, a 35 proc. „Trudno powiedzieć”.

Wśród firm eksportujących towary o wartości przekraczającej 10 mln EUR 60 proc. zadeklarowało wdrożenie robotyzacji. Natomiast w przypadku przedsiębiorstw z niższych przedziałów eksportowych (do 10 mln EUR), odsetek ten wynosi 10-19 proc.

"Warto przy tym wziąć pod uwagę, że w badaniu znacząca była reprezentacja dużych firm (42 proc. próby) i te firmy najczęściej się robotyzują. Jeśli weźmiemy pod uwagę poszczególne branże to zobaczymy, że różnice między nimi nie są bardzo duże. Wśród najczęściej wdrażających lub planujących wdrażanie robotów znalazła się branża wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (PKD 22) – łącznie 57 proc. zaznaczyło taką odpowiedź. Najrzadziej na wdrażanie robotów lub planowanie takiej aktywności wskazywały firmy z branży naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń (PKD 33) – było to 40 proc. badanych firm" - podaje PIE.

Z badań Instytutu wynika, że różnice pomiędzy branżami pod względem gęstości robotyzacji są znacznie większe niż różnice wśród firm eksporterskich.

"Te rozbieżności mogą wynikać z trzech względów. Po pierwsze, w badaniach PIE pytanie nie dotyczyło liczby wykorzystywanych robotów, a jedynie czy technologia ta jest już wdrożona lub czy jej wdrożenie jest planowane, a odpowiedzi udzielały pojedyncze firmy. W przypadku danych dla gęstości robotyzacji mówimy o danych dla całej branży – a więc bierzemy pod uwagę zarówno firmy mniej, jak i bardziej zrobotyzowane, a liczbę robotów dzielimy przez liczbę pracowników całej branży, a nie pojedynczych firm" - napisano.

Drugim czynnikiem, który może różnicować powyższe wyniki jest to, że PIE badał jedynie firmy eksportowe – a więc konkurujące na rynkach zagranicznych.

"Konkurencja z zagranicznymi firmami oraz wymogi stawiane przez firmy zarządzające globalnymi łańcuchami wartości, takie jak odpowiednia jakość czy standaryzacja wykonania, sprawiają, że firmy te mają więcej bodźców do tego by się robotyzować. W przypadku gęstości robotyzacji pod uwagę były brane roboty i zatrudnieni w całej branży, niezależnie od kierunku działalności przedsiębiorstw" - wskazuje PIE.

Po trzecie, w badaniu eksportowym PIE znaczący jest udział dużych firm (stanowiły ponad 40 proc. próby). Dane z ankiety PIE z 2024 r. dowodzą natomiast, że robotyzują się głównie duże firmy. (PAP Biznes)

tus/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5306 -0,14%
1 EUR 4,2447 -0,08%
1 GBP 5,0601 -0,12%
100 JPY 2,6004 -0,05%
1 USD 3,7456 0,07%