W kolejnych miesiącach inflacja CPI może jeszcze wzrosnąć, szczyt w I kw. '25 r. (opinia)
GUS skorygował lekko w górę listopadowy odczyt inflacji CPI, do 4,7 proc. rdr z 4,6 proc. szacowanych wcześniej. W kolejnych miesiącach inflacja może jeszcze wzrosnąć, szczyt w I kw. 2025 r. - wskazują w komentarzach po danych ekonomiści.
ALIOR BANK (X):
"Według GUS, inflacja CPI za listopad nieco wyżej od wstępnego odczytu (4,7 proc. rdr vs 4,6 proc.). W ujęciu mdm inflacja przyspieszyła do 0,5 proc., najsilniej od lipca br. Inflacja towarów osłabła (do 3,8 proc. rdr), a usług pozostaje uporczywa i przyspieszyła (do 7,2 proc. rdr). W kolejnych miesiącach spodziewamy się odczytów powyżej 5,0 proc. rdr.".
ING (X):
"Listopadowa inflacja zrewidowana do 4,7 proc. rdr. Jej spadek wobec października to przejściowy efekt statystyczny na paliwach. Spadek inflacji CPI jednak nie cieszy. Inflacja bazowa wzrosła do ok. 4,3 proc. rdr z 4,1 proc. rdr. Usługi podrożały o 7,2 proc. rdr vs. 6,7 proc. rdr w październiku.
W drugiej połowie 2024 r. widoczne przyhamowanie gospodarki, restrykcyjność polityki rośnie, a z nią potrzeba niższych stóp. Zaległości w walce z inflacją (np. wysoka bazowa) utrudniają luzowanie, ale jest miejsce na umiarkowane cięcia stóp w 2025 roku".
SERGIEJ DRUCHYN, PIE (e-mail):
"GUS wskazuje, że inflacja wzrosła w listopadzie o 4,7 proc. Wzrost ten spowodowany jest przez częściowe odmrożenie cen energii dla gospodarstw domowych – w skali roku wzrosły one o 11,7 proc. Równocześnie ceny żywności wzrosły o 4,8 proc., a inflacja bazowa wciąż wynosi 4,2 proc. Szybciej rosną ceny usług - w listopadzie były one o 7,2 proc. wyższe rdr, podczas gdy ceny towarów zwiększyły się o 3,8 proc.
Oczekiwania inflacyjne sugerują wolniejszy wzrost cen w przyszłym roku – według badań koniunktury konsumenckiej GUS 70 proc. respondentów uważa, że ceny będą rosły w podobnym tempie albo wolniej. Jednocześnie spadające ceny w przemyśle będą hamować wzrost cen - wskaźnik cen w przemyśle znajduje się w deflacji od 16 miesięcy.
Spodziewamy się systematycznego spadku inflacji w I połowie przyszłego roku – według konsensusu Focus Economics jej szczyt przypadnie na pierwsze miesiące 2025, choć niektóre szacunki wciąż nie uwzględniają decyzji rządu o zamrożeniu cen energii. Pełne uwolnienie cen na jesieni ponownie przyczyni się do wzrostu inflacji".
PKO BP (X):
"Inflacja CPI w listopadzie wyniosła jednak 4,7 proc. rdr, a nie 4,6 proc. rdr sugerowane przez dane wstępne. Rewizja względem odczytu flash dotyczyła kategorii bazowych, a inflację po wyłączeniu cen żywności i energii szacujemy obecnie na 4,3 proc. rdr wobec 4,1 proc. rdr w październiku.
Wzrost cen usług przyspieszył do 7,2 proc. rdr z 6,7 proc. rdr i był najwyższy w tym roku, do czego przyczyniły się ceny usług transportowych, telekomunikacyjnych i wyjazdów zorganizowanych. Wzrost cen towarów spowolnił z kolei do 3,8 proc. rdr z 4,3 proc. rdr, dzięki hamowaniu w cenach paliw".
ANDRZEJ GWIŻDŻ, PORTU (e-mail):
"Listopadowa inflacja pokazuje, że główne czynniki wzrostu cen są związane z segmentami usług i mieszkalnictwa, które nadal rosną znacznie szybciej niż ceny towarów. Jednocześnie spadek inflacji w ujęciu rocznym wynika przede wszystkim z efektu bazy porównawczej, związanej z ubiegłorocznym wzrostem cen paliw po wyborach parlamentarnych.
Prognozy wskazują, że inflacja osiągnie szczyt na poziomie około 5,3 proc. pod koniec I kwartału 2025 roku, a następnie zacznie stopniowo spadać. Kluczowe znaczenie dla dalszego kształtowania się inflacji będzie miało przedłużenie zamrożenia cen energii w 2025 roku, które powinno ograniczyć presję inflacyjną i utrzymać wskaźnik w okolicach 5 proc., zamiast zbliżania się do 6 proc.".
**********
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły rdr o 4,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że CPI wyniósł 4,6 proc. rdr i 0,4 proc. mdm. (PAP Biznes)
pat/ asa/