W polskiej gospodarce maleje udział przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 osób - PIE
W Polsce maleje udział przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 osób - wskazują analitycy Polskiego Instytut Ekonomicznego. Firmy często zatrzymują się na poziomie lokalnym bez możliwości lub chęci dalszej ekspansji, co wynika m. in. z wymogów biurokratycznych, małej innowacyjności i niskiej skłonności do ryzyka polskich przedsiębiorstw.
"Maleje udział podmiotów zatrudniających powyżej 50 osób. Na początku 2015 r. odsetek sięgał 0,83 proc. i stopniowo malał i w kwietniu osiągnął 0,58 proc. Świadczy to o nierosnącej skali działalności przedsiębiorstw w Polsce, czego częściowym potwierdzeniem jest powyższy odsetek. Firmy często zatrzymują się na poziomie lokalnym bez możliwości lub chęci dalszej ekspansji. Jedną z przyczyn takiego stanu są nadmierne wymogi biurokratyczne oraz stosunkowo mała innowacyjność polskich przedsiębiorstw" - napisano w raporcie PIE.
"Polscy przedsiębiorcy charakteryzują się również małą skłonnością do ryzyka, czemu sprzyja stosunkowo spory rynek wewnętrzny, który umożliwia zaspokojenie potrzeb lokalnych przedsiębiorców. Jednak nie jest on na tyle duży, aby wesprzeć lokalne przedsiębiorstwa w ekspansji międzynarodowej. Kolejnym kluczowym aspektem jest dostęp do finansowania, w zakresie którego wsparciem może być rynek kapitałowy. Liczniejsze inwestycje na giełdzie papierów wartościowych zapewniłyby napływ kapitału do mniejszych, rozwijających się przedsiębiorstw" - dodano.
Analitycy wskazują, że choć liczba podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON stopniowo wzrasta, to głównie dzięki najmniejszym podmiotom.
"W kwietniu zarejestrowano 35,1 tys. nowych podmiotów, co dało wynik wyższy o 4,7 proc. niż w marcu br. Najwięcej nowych rejestracji odnotowano w województwie mazowieckim (o 2 proc. więcej niż w marcu). Na koniec kwietnia do rejestru wpisanych było 5347,3 tys. podmiotów gospodarki narodowej, czyli o 0,3 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu oraz o 2,8 proc. więcej niż w kwietniu ubiegłego roku" - napisano w raporcie.
"Zmniejszyła się również liczba podmiotów wyrejestrowanych. Względem poprzedniego miesiąca jest to spadek o 4,3 proc. Odnotowano również mniejszą liczbę wyrejestrowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 4,5 proc.)" - dodano.
Jak zaznaczają autorzy raportu, różnice w przyroście liczby zarejestrowanych podmiotów są szczególnie widoczne przy podziale ze względu na ich wielkość.
"W porównaniu z kwietniem 2024 r. zarejestrowano o 144,9 tys. podmiotów więcej, jednak po uwzględnieniu liczby zatrudnionych obraz nie jest już tak klarowny. Największy udział mają przedsiębiorstwa najmniejsze (od 1 do 9 pracujących). Widoczny jest również ich największy przyrost, który w ostatnim roku wyniósł 147 tys." - napisano.
"Spada jednak liczba podmiotów zatrudniających 10 i więcej pracowników. W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku ubyło łącznie 2105 takich jednostek. Spadki odnotowano we wszystkich grupach wielkości zatrudnienia – od firm zatrudniających 10-49 pracowników, przez zatrudniające 50-249 i 250-999 osób, aż po przedsiębiorstwa liczące co najmniej 1000 pracowników" - dodano. (PAP Biznes)
pat/ asa/