W VIII budownictwie i przemyśle pogłębił się udział podmiotów ze spadkiem inwestycji - GUS
W sierpniu, w odniesieniu do maja, w przemyśle zwiększył się o 2,5 pp. do 32,5 proc. udział podmiotów raportujących spadek inwestycji, a w budownictwie odsetek ten wzrósł o 3,2 proc. do 30,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
"Wśród ogółu badanych przedsiębiorstw dominują wskazania utrzymania inwestycji na poziomie z zeszłego roku. Taką możliwość zgłosiło od 39,8 proc. podmiotów przetwórstwa przemysłowego do 65,5 proc. jednostek usługowych. W porównaniu z poprzednią edycją badania z maja br., perspektywy inwestowania pogorszyły się w budownictwie (zwiększenie odsetka podmiotów wskazujących na spadek inwestycji o 3,2 pp. do poziomu 30,3 proc.) i przetwórstwie przemysłowym (zwiększenie odsetka podmiotów wskazujących na spadek inwestycji o 2,5 pp. do poziomu 32,5 proc.)" - napisał GUS.
"Na uwagę zasługuje wzrost optymizmu wśród jednostek handlu hurtowego (zwiększenie odsetka podmiotów wskazujących na wzrost inwestycji o 4,0 pp. do poziomu 13,9 proc.)" - dodano.
Wskazywane przez przedsiębiorstwa główne kierunki inwestowania są zróżnicowane pomiędzy poszczególnymi sektorami gospodarki.
Na inwestycje w maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia wskazywały najczęściej przedsiębiorstwa z sekcji przetwórstwo przemysłowe (75,0 proc. wskazań), a także podmioty budowlane (38,1 proc.), handlu detalicznego (23,9 proc.) oraz handlu hurtowego (23,7 proc.).
W przypadku jednostek usługowych dominowały wskazania na inwestowanie w sprzęt komputerowy i komunikacyjny (31,0 proc.) oraz procesy organizacyjne/biznesowe (27,1 proc.). Szczególnie wysoki odsetek wskazań na te dwie kategorie inwestowania wystąpił wśród dużych jednostek usługowych (odpowiednio 47,9 proc. i 43,0 proc.). W porównaniu z badaniem z maja br., najwyraźniej wzrosły plany inwestycji dużych jednostek budowlanych w środki transportu (wzrost o 9,0 pp.) oraz procesy organizacyjne/biznesowe (wzrost o 8,0 pp.).
Wysokie koszty realizacji inwestycji są najczęściej wymienianą barierą ograniczającą inwestycje w bieżącym roku. Na tę barierę wskazało od 44,7 proc. jednostek budowlanych do 57,1 proc. przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego.
W porównaniu z poprzednim badaniem, wskazania na wysokie koszty realizacji inwestycji wzrosły w przypadku jednostek handlu hurtowego (wzrost o 2,1 pp.), natomiast spadły w przypadku jednostek przetwórstwa przemysłowego i handlu detalicznego (spadek odpowiednio o 1,8 pp. i 1,1 pp.).
Odsetek wskazań na wysoką inflację jako barierę ograniczającą inwestycje nieznacznie wzrósł wśród jednostek usługowych i handlu detalicznego (odpowiednio o 1,3 pp. i 1,0 pp.) oraz spadł w przypadku jednostek budowlanych, handlu hurtowego i przetwórstwa przemysłowego (odpowiednio 2,2 pp., 1,3 pp. i 0,5 pp.).
W ocenie GUS na uwagę zasługuje wzrost wskazań dużych jednostek budowlanych na długotrwałe procedury uzyskania zgody na inwestycje jako barierę ograniczającą inwestycje (wzrost o 10,3 pp.). (PAP Biznes)
tus/ osz/