We IX poprawa nastrojów społecznych w Polsce, lepsze oceny syt. politycznej i gospodarczej - CBOS

We wrześniu, w porównaniu do sierpnia, nastroje społeczne w Polsce poprawiły się - wynika z badania CBOS. Zwiększył się odsetek badanych dobrze oceniających sytuację polityczną i gospodarczą w kraju, pogorszyły się jednak oceny warunków materialnych gospodarstw domowych.


"We wrześniu, w porównaniu do sierpnia, nastroje społeczne się poprawiły. Więcej osób niż miesiąc wcześniej uważało, że ogólna sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, zwiększył się też odsetek badanych dobrze oceniających sytuację polityczną i gospodarczą w naszym kraju" - napisano w komentarzu do badania.

"Nieco pogorszyły się tylko oceny warunków materialnych gospodarstw domowych: o 5 punktów procentowych (do 54 proc.) zmalał odsetek respondentów, którzy uznali je za dobre, przy czym od sierpnia nie zwiększył się udział osób obawiających się pogorszenia własnych warunków materialnych oraz ankietowanych, którzy prognozowali, że za rok ich rodzinie będzie się żyło gorzej" - dodano.

Jak wynika z badania, od sierpnia przybyło badanych zadowolonych z kierunku zmian dokonujących się w kraju - z 29 proc. do 36 proc. Z kolei odsetek osób niezadowolonych zmniejszył się do 47 proc. wobec 49 proc. w sierpniu, podobnie jak udział respondentów niemających sprecyzowanego zdania na ten temat (z 22 proc. do 18 proc.).

W kontekście przyszłości ogólnej sytuacji w kraju nieco zwiększył się od sierpnia odsetek badanych spodziewających się jej poprawy (z 20 proc. do 22 proc.).

"Zmniejszył się natomiast (z 35 proc. do 32 proc.) udział respondentów obawiających się pogorszenia. Odsetek respondentów, którzy nie spodziewali się zmian utrzymał się na poziomie zbliżonym do sierpniowego (37 proc.), podobnie jak udział ankietowanych niemających wyrobionej opinii w tej sprawie (8 proc.)" - napisano.

W stosunku do sierpnia, we wrześniu nieco poprawiło się postrzeganie sytuacji politycznej w Polsce.

"O 3 punkty procentowe przybyło badanych, którzy ocenili ją jako dobrą (19 proc.). Tak jak miesiąc wcześniej tyle samo osób (38 proc.) uważało obecną sytuację za ani dobrą, ani złą, ile oceniło ją negatywnie (38 proc.). Zmniejszył się natomiast odsetek ankietowanych niemających sprecyzowanego zdania na ten temat (z 8 proc. do 5 proc.)" - napisano w raporcie.

Z raportu CBOS wynika, że w przypadku prognoz dotyczących sytuacji politycznej najwięcej osób (49 proc.) sądziło, że pozostanie ona w ciągu najbliższego roku bez zmian i jest to wzrost o 7 punktów procentowych w stosunku do sierpnia.

"Mniej niż co czwarty Polak (23 proc.) uważał, że sytuacja polityczna się pogorszy (spadek o 6 punktów), a tyle samo badanych, ile przed miesiącem było zdania, że się ona poprawi (18 proc.). Co dziesiąty ankietowany (10 proc.) nie miał wyrobionego zdania na ten temat" - napisano w raporcie.

W porównaniu do sierpnia, we wrześniu nieco poprawiły się też oceny sytuacji gospodarczej w Polsce.

"O 4 punkty procentowe zwiększył się udział osób zadowolonych z kondycji gospodarki (do 29 proc.), a odsetek niezadowolonych zmniejszył się o 2 punkty (do 26 proc.). Udział badanych, którzy uważali sytuację gospodarczą za ani dobrą, ani złą pozostał zbliżony do sierpniowego (40 proc.), podobnie jak odsetek respondentów niemających wyrobionego zdania na ten temat (5 proc.)" - napisano.

W stosunku do poprzedniego miesiąca, we wrześniu widoczna była niewielka poprawa w zakresie prognoz odnoszących się do sytuacji gospodarczej w Polsce w ciągu najbliższego roku.

"Zwiększył się udział badanych liczących na jej polepszenie (o 3 punkty procentowe, do 22 proc.), a zmniejszył – odsetek obawiających się pogorszenia (o 4 punkty, do 29 proc.). Najwięcej osób (38 proc.) – i zarazem tyle samo, ile przed miesiącem – nie spodziewało się żadnych zmian. Co dziesiąty respondent (10 proc.) nie miał sprecyzowanej opinii w tej sprawie" - napisano w raporcie.

W porównaniu z sierpniem o 5 punktów procentowych zmniejszył się natomiast udział osób pozytywnie oceniających warunki materialne swoich gospodarstw domowych (do 54 proc.), a o 3 punkty (do 39 proc.) wzrósł udział respondentów uważających, że są one przeciętne.

"Jedynie 7 proc. Polaków postrzegało warunki materialne swojego gospodarstwa domowego negatywnie (wzrost o 2 punkty procentowe od sierpnia)" - zaznacza CBOS.

Przewidywania dotyczące poziomu życia respondentów i ich rodzin oraz warunków materialnych gospodarstw domowych w ciągu najbliższego roku pozostały zbliżone do sierpniowych.

"Odsetek badanych prognozujących poprawę poziomu życia sięgał jednej piątej (wzrost o 3 punkty procentowe, do 20 proc.), a udział zakładających utrzymanie status quo stanowił ponad połowę (52 proc.). Mniej niż co piąty badany obawiał się pogorszenia (spadek o 2 punkty, do 17 proc.), a 11 proc. respondentów nie potrafiło powiedzieć, jak będzie się żyło ich rodzinom za rok" - napisano w raporcie.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 12 do 22 września 2024 roku na próbie liczącej 941 osoby. (PAP Biznes)

pat/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5654 -0,16%
1 EUR 4,2739 0,28%
1 GBP 5,1549 0,15%
100 JPY 2,6192 0,21%
1 USD 4,1127 0,43%